Korkulan Oldu Tam Kapanma Süreci Yeniden Geldi!

Tam Kapanma Süreci Yeniden Geldi!

0 2.757

Tam kapanma süreci

Tam kapanma süreci hepimizin korkuyla beklediği bir durum Vakaların artmasıyla birlikte tam kapanma geri geliyor. Başka çare kalmadı. Kafeler, restoranlar, AVM’ler hepsini kapsayan yeni bir karar alındı. Hafta sonu ve hafta içi yaz hakları ile ilgili yeni gelişmeler yaşanırken lokantalar, kafeler, restoranlar, AVM’ler ve toplumsal olarak kullanılan her yeri kapsamaktadır. Yapılan kabine toplantısı ile birlikte artan vaka sayısı ve ölüm sayıları ele alındı. Tam kapanma süreci yeniden mi geliyor?

Bununla ilgili yeni çalışmalar yapılırken yüz yüze eğitim sürecinin devam etmesi durumunda değerlendirme altına alındı. Yapılan bu kabine toplantısında yeni yasak tedbirlerinin gelip gelmeyeceği de tartışılmaktadır. Ayrıca aşı olmayanlara ek olarak bir kısıtlama gelecek mil? Sorusu da araştırılıyor. Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılmaktadır. Toplantının saati ise 15.30 itibariyle başladı ve toplantıda birçok konu ele alındı.

Tam Kapanma Süreci

Kabinenin en öncelikli gündemi pandemi süreci ile mücadele olmaktadır ve Sağlık bakanı Fahrettin Koca tarafından bu konu ile ilgili sunum yapılacağı belirtilmiştir. Günde 30000 kişi olarak değerlendirilen vaka sayıları aşısız olan kişilere yönelik bir tedbir alınıp alınmayacağı da masaya yatırıldı. Neden yeniden Tam kapanma süreci geliyor?

Yüz yüze eğitim de kabinenin en önemli gündemi arasında yer almaktadır ve bununla ilgili çalışmasını Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer kabine toplantısında sunacağı belirtilmiştir. Öğrenciler için alınabilecek ek tekbirlerin gözden geçirileceği duyuruldu.

Kabine toplantısında bir anda yükselen fiyatlar da gündeme gelecek.  Ekonomi kurmayları toplantıda gıda konusuna  ilişkin kapsamlı bilgilendirme yapması beklenirken, sürece ilişkin alınacak tedbirler ve adımlarda belirlenecek. Bakan Fahrettin Koca’ nın daha önce pandemi tedbirleri ile ilgili açıklamaları bulunuyordu ve Fahrettin koca geçtiğimiz haftalarda şu açıklamaları yapmıştı.

Kısıtlama günlerine tekrar dönmeyi istemiyoruz. Buna mecbur kalmak istemiyoruz. Ama bunun olmayacağı anlamına da gelmiyor. Öncelikli olarak bu döngüden kurtulmanın en iyi yolu aşı olmak ve bağışıklık kazanmak. Ayrıca bu sürede tedbirlere uymak önemlidir. Aşılar en çok da risk grubunda bulunan kişiler için önemlidir. Ancak yaygın olarak aşılanmadan onları korumamız mümkün değildir. Sevdiğimiz kişileri korumak için öncelikle Aşı olmamız şarttır.

 

Tam kapanma süreci ; Salgının etkili bir şekilde yönetilmesi için elimizdeki tek koz aşılanmalıdır ve burada tedavileri ve tedbirleri yönetecek dijital bir alt yapı unsurumuz da bulunmaktadır. Şuan elimizde aşıdan başka güçlü bir çözüm ve yöntem bulunmamaktadır. Aşılanma fırsatının güzel değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca burada belirttiğimiz başka bir çözümden kastımız ise yasaklar ve kısıtlamalardır. Yasakların ve kısıtlamaların gelmesini artık hiçbirimiz istemiyoruz. Dolayısı ile aşılama, maske ve mesafe kurallarına uymak zorundayız.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.