Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Zararları Nelerdir 2021

0

 

Teknoloji bağımlılığı son zamanlarda ki en büyük sorunlarımızdan birisi durumundadır. Teknoloji, geçmişten bugüne hayatımızı kolaylaştıran bir tür araçtır. Bir çok alanda ilerleyen teknoloji, en çok da sağlık alanında insanlar için vazgeçilmez bir nimet haline gelmiştir. Hayatımızın her alanında, uzanan bir kol haline gelen teknoloji, bilgi alışverişinde de insanları üst düzeye çıkarmıştır. İnsan gücüyle de yeni buluşlar keşfedilmiş ve hayatımızı daha kolay yaşanabilir hale getirmiştir.

Teknoloji Bağımlılığı

İnsanlar için bu kadar avantaj sağlayan Teknoloji’nin dezavantajları da var mıdır diye soracak olursanız, Bu sorunun cevabı aslında teknolojiyi ne amaçla kullandığınızla alakalıdır. Günümüz çağında artık, insanlar teknolojiye itaat eder olmuş, ve beyni onun kölesi haline getirmişlerdir. Halbuki teknolojiden daha değerli ve her an bilgiye aç olan beynin işlevlerini kullanamaz hale gelmişizdir.

Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji bağımlılığı ile başa çıkmak mümkündür. Gerek uzmanlardan alınacak yardımlar ile gerek ise kendimize koyabileceğimiz baçı kısıtlamalar ile bu durumun önüne geçmek mümkün olacaktır.

Teknoloji büyüdükçe, hayaller küçülür hâl almıştır. Teknolojinin fazla kullanımıyla dil ve motor gelişiminde olumsuzluklar meydana gelmiş, özellikle çocuklarda bu durum daha fazla artış göstermiştir. Sanal alemin iç dünyasına dalan çocuklarda, dikkat bozukluğu da fazlasıyla mevcuttur. Bu da dersler konusunda başarısızlığa, başarısızlığın getirdiği özgüven eksikliğine yol açmaktadır.

Teknoloji bağımlılığı diğer bir terim ile uygunsuz teknoloji kullanımı, sağlığı da risk altına almaktadır. Göz rahatsızlığına, sürekli hareketsizlikten dolayı eklem ağrılarına en önemlisi depresyona yol açmaktadır. Depresyon, insanların tüm hayatını alt üst eden ruhsal bir hastalık iken kişi artık, hiçbir şeye sabredemez hale gelir, öfke nöbetleri geçirir ve hayattan zevk almamaya başlar. Günümüzde sürekli bilgisayar, tablet, telefon başında olan yetişkin bireyler ve çocuklarda bu durum çok sık görülmektedir.

Teknoloji bağımlılığı ülkemiz için bir tehdit kaynağıdır. Bilgisiz birey demek gelişmemiş bir ülke demektir. Aile içerisinde de bir çok problemlere de yol açmaktadır. Çiftler ellerinde telefon ile birbirlerini unutur hale gelmiş, muhabbetten yoksun bir şekilde hayatlarını sürdürmektedirler. Bununla beraber artık iletişimden yoksun, anlayışsız çiftler haline dönüşürler bu da aile içi şiddet ve boşanmalar kadar gitmektedir. Sanal alemin en zararlı etkilerinden biride pornografidir.

Küçük yaştaki çocuklar bu tür videoları izleyerek, sağlık açısından kendilerine zarar vermekte ve ilerleyen yaşlarda da bu davranış tecavüze kadar gitmektedir. Bu hal ve davranışlardan uzak olmak yine bizim elimizdedir. Teknolojiyi yerinde ve bizi bilgilendirmek amacıyla kullanırsak hem beynimizi doyurmuş olur, hem de etrafımıza ve ülkemize yararlı bir birey oluruz.

Yine sanal alem için ayırdığımız vakti, spor ve sosyal ilişkiler için ayırarak daha sağlam psikolojiye sahip olabiliriz Sonuç olarak, teknoloji aslında bir araçtır önemli olan insanların bunu ne şekilde değerlendirdiğidir. Teknoloji sizi değil siz onu kullanın ve aklınız her daim açık olsun.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku