Teog Açılımı Nedir?

0

TEOG açılımı ;  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi anlamına gelmektedir ve bu sistem Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının 2013-2014 Eğitim Öğretim döneminden itibaren uygulamaya başlamış olduğu ortaöğretime geçiş sistemine verilen bir isimdir.

teog açılımı

Bu sınavda öğrenciler 6 dersten sorumlu tutulmaktadır. Sorumlu oldukları dersler şu şekildedir;

  • Türkçe,
  • Matematik,
  • Fen Bilimleri,
  • TC İnkılap Tarihi,
  • Yabancı Dil,
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

Sınavda çıkacak sorulara ilişkin kazanımlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her eğitim öğretim döneminin başında belirlenmekte, sınav soruları bu kazanımlardan meydana gelmektedir.

TEOG açılımı

Sınavda öğrencilere 1.dönem 120 soru, 2.dönem 120 olmak üzere toplam 240 soru ile karşı karşıya kalmaktadır. Puanlama her dersin kendi ağırlık kat sayıları ile çarpılmaktadır.

TEOG Yerleştirme Puanları 6, 7 ve 8. sınıf dönem sonu başarı puanlarının %30’u ile 8. sınıfta uygulanan merkezi ortak sınav puanlarının %70’inden meydana gelir.

6 ve 7.sınıflarda tüm derslerin notları öğretmen tarafından verilmektedir.

TEOG sınavında 8.sınıf öğrencilerine de 6 temel dersten 3 yazılısı olanların 2.’si, 2 yazılısı olanların 1.’si merkezi yazılı olarak yapılmaktadır.

Geri kalan derslerin yazılılarının hepsi öğretmen tarafından yapılıyor. Başarı puanı hesaplanırken ise bütün derslere ait yazılıların ve performans değerlendirmelerinin ortalaması alınıp öğrencinin o derse ait başarı notu belirlenir.

TEOG açılımı; 6, 7 ve 8.sınıfların  dönem sonu başarı puanı 300 üzerinden merkezi ortak sınavların puanı 700 üzerinden hesaplanarak, ortaöğretime yerleştirmeye esas puan ise bu ikisinin ortalaması alınarak 500 üzerinden hesaplanmaktadır.

Herhangi bir özel durum ve olağanüstü haller dışında 8.sınıf öğrencilerinin hepsi kendi okulları da sınava girerler. Öğrencilerin sınava girecekleri sınıf ve sıra numaraları e-okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden yayınlanacaktır. Sınav sonuçları da aynı şekilde e-Okul sistemi üzerinden yayınlanıyor.

Teog sınavı sona erdi

TEOG açılımı; TEOG sınavı 2018 senesinde Cumhur Başkanı Tayip Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla kaldırıldı. Yerine LGS sınavı getirildi. Bu sınava sadece 8. Sınıftan mezun olup liseye başlayacak olan öğrenciler girmeye başladı. TEOG sınavının kaldırılmasının sebebini Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz şu şekilde açıklandı;

“ TEOG sınavınım kaldırılması için karar verildi. TEOG bu yıl yapılmayacak. TEOG sınavının kaldırılması da Türkiye’nin önünün açılması. Çocuklarımız sınavlarda dolayı yarış atına dönüyor. Çocuklar büyüyorlar fakat büyüdüklerinin farkına varmıyorlar. Etüt merkezleri çoğaldı TEOG sınavından dolayı. Çocukların yarış atına dönmesini hangi anne-baba ister ki. Bize güvenin. Hiçbir kimsenin kaygılanmasına gerek yok iyiye gidiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku