Ticari Taksi Şoförleri ile İlgili Şoke Eden Gelişme!

0 37

Ticari taksi kullanan şoförler için yeni yaş sınırı getirildi. Yeni alınan karara göre ticari taksi şoförlerinin 65 yaş sınırı, karar doğrultusunda 68’e çıkartıldı.

Taksi Şoförlerine Azami Yaş Sınırı 65’ten 68’e Yükseltildi!

Yaşanan bu gelişme, taksi şoförlerini ilgilendiriyor. Mevcut rakamlara göre yalnızca İstanbul’da 18 bine yakın ticari taksi şoförü bulunuyor. Gelen karara göre ise artık taksi şoförü olmak için azami yaş sınırı 65’ten 68’e çıkartıldı.

Yaşanan bu gelişme, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı olan Eyüp Aksu tarafından duyurulmuş oldu. Başkan Eyüp Aksu, ticari taksi satın alma ve taksi şoförü olma yaşının azami olarak 65 ten 68’e çıkartıldığını ilan etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yayınlamış olduğu genelge doğrultusunda genelgenin yayınlanmasından itibaren 65 yaş olan ticari taksi satın alma ve ticari taksi şoförü olma yaş sınırı 68’e çıkartılmış oldu.

Belli Yaş Grubuna Rapor Şartı!

Hürriyet Gazetesinden Burak Taşçı’nın kaleme almış olduğu haber doğrultusunda ticari taksi şoförü olarak çalışma talebinde bulunan 65 ile 68 yaş arasındaki şoför adaylarının her yıl düzenli olarak sağlık raporu ile psikoteknik raporu alması şartıyla taksi şoförlüğü yapabilecekleri şartı da konmuştur.

68 yaş kuralı geldiği için elbette ki 68’i gün olarak dahi geçmişse bir şoför adayı, (69’undan bir gün almış olsa dahi) taksi şoförlüğü yapamayacak. Bu bilgi de yayınlanmış olan genelge kapsamında yer alıyor. Bunların yanı sıra İTEO Başkanı Eyüp Aksu, ilgilileri ile şu mesajı da paylaştı: ‘’Ticari taksi alımı için ve ticari taksi şoförlüğü yapabilmek için 65 olan yaş şartı 68 olarak değiştirilmiştir.

69 yaşından gün alanlar bu genelgeden faydalanamayacaktır. 65-68 yaş arası çalışmak isteyenler, her yıl psikoteknik raporu ve sağlık raporu almak zorundadırlar. Bu isteğimizle ilgilenmiş olan ve uygulamış olan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Ulaştırma Bakanımıza esnafımız adına teşekkür ederiz. Hayırlı işler.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.