Tırnak İşareti Nasıl Yapılır? 2021

0

Noktalama işaretleri yazılan metnin türü ne olursa olsun büyük bir önem taşımaktadır. Anlaşılır ve kurallı yazılar yazmak için noktalama işaretlerini doğru kullanmak bir gereklilik oluşturmaktadır. Bu noktalama işaretlerinden biri olan tırnak işareti için bilgisayar üzerinden yazı yazan kullanıcılar tırnak işareti nasıl yapılır? sorusunu sıklıkla sormakta ve merak etmektedir.

Çünkü günümüzde el yazısı yerine bilgisayar klavyesi ile yazım çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Harf ve işaretlerin klavye üzerinden yazımları da bu nedenle merak konusu olmakta ve insanlar bunları öğrenmeye ihtiyaç duymaktadır. Bazı karakterler direkt olarak bir tuşla temsil edilmekteyken bazıları ise farklı tuş kombinasyonlarıyla yazılabilmektedir. Bu nedenle bazı işaretlerin yazımları bilinmediği takdirde kişilere zorluk çıkartabilmektedir. Tırnak işareti için de farklı tuş kombinasyonları kullanılabilmektedir.

Tırnak İşareti

Tırnak işareti noktalama işaretlerinden biri olmakta ve her türden yazılı metinlerde sıkça yer almaktadır. Kullanım alanı geniş olan bu işaretin doğru yerde ve doğru şekilde kullanılması anlam açısından büyük önem taşımaktadır. Kullanılması gerekip de kullanılmadığı ya da yanlış kullanıldığı durumlarda anlam karmaşasına ve dolayısıyla anlatım bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu nedenle tırnak işaretinin kullanımı iyi bilinmeli ve metin yazarken kullanımına dikkat edilmelidir.

El yazısı ile kullanımı olduğu kadar teknolojinin gelişmesiyle bilgisayar ile yazılan metinlerde de sıklıkla yer bulan bir işaret olduğu için klavye ile yazımının nasıl olduğu da bilinmeli ve daha anlaşılır yazılar yazabilmek için doğru şekilde kullanılmalıdır.

Tırnak İşareti Nerelerde Kullanılır?

Tırnak işareti ve diğer tüm noktalama işaretleri kullanıldıkları metinlerin daha açık ve anlaşılır olması amacıyla kullanılmakta bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Tırnak işareti özellikle bir metin içerisinde alıntı yapılırken olmazsa olmazdır. Doğrudan bir kişinin cümlesine yer verilirken cümlenin başında ve sonunda tırnak işareti olması gerekmektedir.

tırnak işareti

Aynı zamanda bir yazarın bir eseri cümle içinde belirtilirken aynı şekilde tırnak işareti kullanılması gerekmektedir. Bir cümlede özellikle vurgulanmak istenen sözcük ve sözcük grupları için de tırnak işareti kullanılabilmektedir. Bu gibi pek çok kullanım alanıyla farklı türlerdeki metinlerde yer bulan tırnak işareti dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu anlam açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Tırnak İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Günümüzde kağıt ve kalemin yerini büyük çoğunlukla bilgisayar gibi teknolojik aletler almıştır. Bu nedenle kişiler klavye kullanarak yazı yazmayı daha çok tercih etmektedir. Bu yöntemle yazı yazan insanlar tırnak işareti nasıl yapılır gibi sorulara yanıt aramaktadır. Tırnak işaret için bazı tuş kombinasyonları yapılmaktadır. Tek tırnak işareti yapmak için Shift ve 2 tuşlarına aynı anda basmak yeterli olmaktadır. Çift tırnak işareti yapmak için Shift tuşu ile 2 tuşuna art arda iki kez basarak yapılabilmektedir. Bazı klavyelerde çift tırnak işareti rakamlar bölümünün başında yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku