Çocuklarınızın Tüm Masraflarını SGK Ödeyecek! Şartlar Ülkede Birçok Kişiyi Kapsıyor!

Çocuklarınızın Tüm Masraflarını SGK Ödeyecek! Şartlar Ülkede Birçok Kişiyi Kapsıyor!

0

Çocuklarınızın Tüm Masraflarını SGK Ödeyecek! Şartlar Ülkede Birçok Kişiyi Kapsıyor!

Ödemeler Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde gerçekleşiyor. Emekli vatandaşı, çalışan vatandaşı, engelli vatandaşı kapsıyor. Pandemi sebebiyle ertelenmiş olan ağız Sağlığı diş sağlığı tedavilerinde son günlerde çok fazla artış yaşanıyor. Tedavi sonrasında hastanede herhangi bir sürpriz fatura ile karşılaşmamak adına, SGK kapsamında bazı tedaviler karşılanıyor.

SGK sağlık açısından önem arz eden ve kesinlikle yapılması gereken birçok tedaviye kendi bünyesinde karşılıyor. Kemik ve doku kaybı alt ve üst çenede dişsizlik, dudağa bağlı ve damağa bağlı şekilde doku kaybı gibi tedavilerde ödemeler karşılanıyor. %40 lık ve üzerindeki engelli durumları için ise diş sağlığı giderlerinin hepsi karşılanıyor. Ağız protez yapım alanında çalışan emekli vatandaş ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için ise yüzde onluk bir katılım payı veriliyor.

Kurumdan aylık olarak maaş alan emekli vatandaş ve bakmakla sorumlu olduğu vatandaşlar için yüzde onluk diğer vatandaşlar için ise yüzde 20 oranında katılım payı alınmakta. Bununla beraber vazife malulleri ve gazilere sağlanacak olan hizmetlerde ise hiçbir şekilde katılım payı talep edilmiyor.

Genel sağlık sigortası olan vatandaşın ve bakmakla yükümlü olduğu vatandaşların protezleri ise 4 senede bir ödemesi yapılıyor bununla beraber trafik kazası veya iş kazası gibi oluşan çene travmalarından belirlenmiş olan bu süre dikkate alınmıyor.

Ayrıca kötü huylu ve iyi huylu tümörler sebebiyle çene kısmının bir bölümünü kaybetmiş ya da hepsini kaybetmiş kişiler için ise 4 yıllık süre zarfı aranmıyor. Bununla beraber kanser nedeniyle aşırı kilo kaybına uğramış hastalarda da bu süre zarfı geçersiz oluyor

18 yaş altı çocukların masrafları karşılanıyor

18 yaşını tamamlamak olan vatandaşların diş tedavileri ödemeleri yapılıyor yüzde kırklık ve üzeri engelli vatandaşlar için ise engellilik durumunu beyan eden belge ile beraber rapor alması halinde bütün masrafları karşılanıyor.

Çekim ve dolgu ücretleri

Devlet hastanelerinde diş çekimi için herhangi bir ücret talep edilmese de özel kurum ve kliniklerde diş çekim ücreti 200 TL’ye kadar alınmakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku