Türkiye Tarafından Satın Alınan Çin Aşısı İle İlgili Çin’den Çarpıcı Gelişme

0

 

Türkiye tarafından satın alınan Çin aşısı ile ilgili oldukça çarpıcı bir gelişme yaşandı. Çin üzerinden alınmış olan haberler çerçevesinde Çin üzerinden üretilmekte olan Covid 19 aşılarından 2 tanesi ile ilgili onay verildiği bilgisi geldi. Aynı zamanda Çin de üretilmekte olan bu aşıların şuan vatandaşlara uygulandığı ve her hangi bir sorun olmadığı belirtildi. Vatandaşlara uygulanan aşılar arasında Sinovac ve Sinopharm tarafından geliştirilmiş olan inaktif aşıların kullanıldığı biliniyor. İki aşıda içerik olarak birbirlerine benzer unsurlar barındırıyor. Aşıların içerisinde zayıflatılmış virüsler bulunuyor.

Çin haber ajansı Xinhua tarafından hazırlanmış haber çerçevesinde, başkent Pekin içerisinde hafta sonunda şehir içerisinde bulunmakta olan 220 aşılama noktasında 73 bin 537 kişiye aşılar yapıldı.

 

Aşılamanın ülke içerisindeki risk gurubu yüksek olan kişilere yapıldığı bilgisi de ayrıca verildi. Bu gurup içerisinde kargo ve ulaştırma sektörü ve ithal gıda teftiş görevlileri gibi 18 ila 59 yaşındakileri vatandaşları kapsadığı belirtildi.

 

Aşılamada noktasında ülkede kamuya ait bulunmakta olan ilaç firmaları Sinovac ve Sinopharm’ın yapmış olduğu inaktif aşılar vatandaşlara kullanıldı. Her iki aşı da aynı şekilde zayıflatılarak etkisizleştirilmiş virüs içerisinde barındırıyor. Türkiye tarafından satın alınan Çin aşısı  olarak bilinmekte olan Sinovac ülkede en önemli şehirlerden birisinde kullanılması ülkemizde bulunmakta olan uzun süredir aşıların Çin de kullanılmadığı haberlerini de ayrıca yalanlayıcı nitelikte bulunmaktadır.

Türkiye Tarafından Satın Alınan Çin aşısı Onaylandı

Türkiye Tarafından Satın Alınan Çin Aşısı

Pekin yönetimi bilindiği üzere eylül ayı içerisinde Sinopharm’ın 2 aşı adayının ülke içerisinde oluşacak olan  acil durumlarında kullanım onaylamıştı. Şirket, aynı zamanda geçen kasımda yapmış olduğu açıklama ile, aşı adaylarının acil kullanım çerçevesinde 1 milyon vatandaşına yapıldığını, “bazı vatandaşlarda görülmekte olan hafif belirtiler haricinde” hastalık göstergesi ile karşılaşılmadığını söylemişti.

 

Sinovac tarafından geliştirilen aşı temmuz ayından bu zamana kadar ülke içerisinde acil olan durumlarda belirli bir risk gurubuna uygulanmaktadır.

 

İlk aşılar ülkemize geldi! Test başladı

Türkiye tarafından Çinli aşı firması Sinovac beraberinde yapılmış olan anlaşmayla çerçevesinde  50 milyon aşısının ilk partisi 3 milyon aşı, 30 Aralık tarihinde Türkiye’ye ulaşmıştı. Aşıların, 14 gün devam edecek olan olan test süreci tamamlanır tamamlanmaz aşılama programının start alacağı duyurulmuştu. Türkiye tarafından satın alınan Çin aşısı böylece Çin de kullanıldığı kesinleşti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku