Türkiye’de Yeni Koronavirüs Türü Olan ‘Mu’ Varyantı Görüldü!

Türkiye'de Yeni Koronavirüs Türü Olan 'Mu' Varyantı Görüldü!

0

Türkiye’de Yeni Koronavirüs Türü Olan ‘Mu’ Varyantı Görüldü!

Sağlık Bakanı olam Fahrettin Koca, son yapılan kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sormuş olduğu soruları yanıtladı. Fahrettin Koca, Covid-19’un yeni türü olan ‘Mu’ varyantı‘nın Türkiye’de görüldüğünü açıkladı.

Fahrettin Koca, ‘Mu’ varyantı ile ilgili yeni bir tedbir olup olmayacağının sorulması üzerine “Şu an için ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz. Çünkü şu ana kadar çıkan 2 vaka dışında ‘Mu’ varyantı tespit ettiğimiz başka kişi olmadı” şeklinde konuştu.

PCR Testi Hakkında Açıklama

Sorulan bir soru üzerine, yeni PCR testi uygulamasının mevcut haliyle devam edeceğini ifade eden Fahrettin Koca, “Genel olarak yapılan aşılama oranları giderek artıyor. 100 milyon sayısına herhalde 2 ila 3 gün içinde erişmiş olacağız. Bu anlamda çok önemli bir sayı. Çift doz ve en az 1 doz aşı olma oranı da giderek daha çok yükseldi” şeklinde konuştu.

“İlerleyen zamanlarda ise aşıyı teşvik edebilmesi için PCR testinin ücretli olması gibi bir seçenek olur mu?” sorusuna ise Bakan Fahrettin Koca, “Öyle bir seçeneği kesinlikle düşünmüyoruz. Yani PCR’ın şu an için uygulandığı şekliyle devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz”

Hastanelerde yapılan PCR testi için yoğunluk yaşanmadığının aktarılması üzerine Fahrettin Koca, “Bütün alanlarda bunu stemiyoruz, PCR’ın istendiği belli başlı alanlar var ve bunu da biz 48 saat öncesinden istiyoruz.

 

Dolayısıyla da o yoğunluk 48 saate yayılmış oluyor, o anlamda ise çok ciddi bir sorun olacağını düşünmüyorum, çünkü büyük bir kapasitemiz var” dedi. Bakan Fahrettin Koca, bir başka soruyu yanıtlarken, PCR testlerinin yapılan toplam testlere ilave edileceğini de söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku