Türkiye’ye Yoğun Yağmurlar Geliyor! Metoroloji Açıkladı! İşte Gün Gün Yağmur Yağacak Şehirler!

0 1.939

Meteoroloji tarafından yapılan yeni açıklamalara göre son günlerde beklenen yağmur nihayet geliyor. Orta ve Doğu Karadeniz taraflarında beklenen yağmura ek olarak, Ege bölgesinin iç kesimleri ve Akdeniz bölgesinin batısı da ekleniyor. Ayrıca İç Anadolu da yağmurdan etkilenecek şehirlerin başında yer alıyor. Bölge olarak pek çok yere yağacak olan yağmur, yanı zamanda Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Karabük, Çorum, Bolu’nun doğu ilçeleri ve Kastamonu gibi şehirlere de yoğun olarak yağacak. Gök gürültülü sağanak yağmur geldiği için de ani olarak sel ve su baskını gibi uyarılar yapıldı.

Sel olabilir! Bu şehirler dikkat!

Bu şehirlerde sel durumu yaşanabilir. Yapılan açıklamalara göre ülkemizin Kuzey ve iç kesimlerinde beklenen yağmur oldukça sert olacak. Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Karabük, Çorum, Bolu ve çevresindeki şehirlerde şiddetli, gök gürültülü yağmurlar görülecek.

Hava sıcaklıklarının azalmaya başlaması ile karşımıza çıkacak olan bu yeni gelişme, yaz aylarının ani değişimini de karşımıza çıkarıyor. Bu yüzden de önemli bir rüzgar değişikliği olmayacağını söyleyebiliriz. Herkes için farklı beklentiler olsa da, özellikle yağmur konusunda dikkatli olunması öneriliyor.

Sel ve baskın gibi durumlara karşı vatandaşların dikkatli olması ve düzenlemelerini yapması öneriliyor.

Kuvvetli yağışlara aman dikkat!

Kuvvetli yağışlarla birlikte pek çok şehir kendi alt yapısıyla yağmurlara merhaba diyecek. Özellikle ANkara, Çankırı, Karabük, Kırıkkale, Bolu gibi şehirlerde yoğun yağmur yağacağı için sel baskınları muhtemel görünüyor. Olumsuzluklara karşı tedbirli olunması ve bu duruma karşı hazırlıklı olunması yönünde uyarılar yapılıyor.

İllere göre hava durumu güncel

  • İstanbul için 30 derece, 
  • Ankara için 31 derece,
  • İzmir için 32 derece,
  • Antalya için 31 derece,
  • Zonguldak için 26 derece,
  • Trabzon için 27 derece,
  • Erzurum için 32 derece,
  • Diyarbakır için 38 derece,

 

şeklinde ön plana çıkarılan çalışmaları kolayca görebilir ve inceleyebilirsiniz. Yağmurlara hazırlıklı olmak için yapılan uyarıları dikkate almanızı öneriyoruz. Pek çok şehir bu konuda olumsuzluklarla boğuşurken, ülkemizin son dönemlerde yağmurlarla nasıl bir savaş verdiğini hatırlatmak istiyoruz. Bu yüzden kuvvetli yağışlar için dikkat etmekte fayda görmekteyiz. Anadolu şehirlerinde de ani hava değişimleri yaşanabileceği için yağmurlara hazırlıklı olmakta fayda görmekteyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.