Ünlü Şarkıcı Ölümden Döndü

Yazın son günlerinin tadını çıkaran ünlü şarkıcı Doğuş ölümden döndü. Antalya’ da ailesi ile birlikte tekne turuna çıkan ünlü şarkıcı dalış yaparken hayatını kaybediyordu. T

0 18

Yazın son günlerinin tadını çıkaran ünlü şarkıcı Doğuş ölümden döndü. Antalya’ da ailesi ile birlikte tekne turuna çıkan ünlü şarkıcı dalış yaparken hayatını kaybediyordu. Tüpsüz dalış yapan ünlü sanatçı uzun süre suyun altında kaldı. Suyun altında uzun süre kaldığını fark eden tekne kaptanı ünlü sanatçıyı kontrol amacıyla denize daldı. Sonrasında tekneye çıkarılan ünlü sanatçıya ilk müdahaleyi yine kaptan yaptı. Sanatçının durumunun kontrol edilmesi amacıyla sanatçı hastaneye götürüldü. Sağlık açısından şuanda iyi durumda olan ünlü şarkıcı ilk müdahale yapılmasaydı ölümle sonuçlanma durumunun yanı sıra fiziksel hasara da maruz kalabilirdi.

Serbest dalış nedir

Serbest dalış olarak adlandırdığımız dalış türüne tüpsüz dalış ismini vermekteyiz. Bu işlem herhangi bir hava almaya yarayan ekipman kullanmadan direk nefesini tutarak yapılan dalışa denilmektedir. Ülkemizde düzenli olarak yapılan popüler bir spor dalı da diyebiliriz. Serbest dalış için gerekli olan bazı ekipmanlar söz konusudur. Bunları Dalış maskesi, şnorkel, dalış kıyafeti, dalış kemeri, dalış ağırlıkları, dalış paleti, dalış eldiveni, dalış bıçağı ve dalış şamandırası gereklidir.

Serbest dalışta dikkat edilmesi gerekenler

Serbest dalış yapmadan önce muhakkak bölge tanınmalıdır. Ayrıca serbest dalışında riskleri olduğu ve yapmadan önce mümkün olduğunca iyi bir eğitmen tarafından dalış eğitimi almalısınız. Aksi durumda hayatınızı etkileyecek tehlikeler veyahut ölümle dahi sonuçlanabilecek bir spordur. Dalış için maske- şnorkel ve beraberindeki tüm malzemeleriniz hazır ise ayrıca nefes tekniği ile nefesinizi kontrol edip ilgili teorilere hakimseniz yapacağınız tek şey denizin derinliklerine doğru sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmektir.

Serbest dalıştaki en önemli nokta nefes tutmadır. Nefesinizi tutma durumunuz suyun altında geçireceğiniz zamanı belirler. Ayrıca suyun altında sağlıklı bir şekilde kalabilmek için de nefes tekniğini doğru kullanmak gerekir. Bizleri nefes alışverişinde derine indiğimiz süreçte koruyarak basınç değişimlerinden etkilenmememizi sağlayan şey dalış refleksleridir.

Serbest dalış da en önemli şey;

  • Kulak eşitleme
  • Doğru palet kullanımı
  • Doğru nefes tekniği
  • Ördek dalışı
  • Maske ve Şnorkel kullanışı

Ülkemizde 1980’li yıllarda ilk olarak Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu kurulmuştur. Bu sayede ulusal ve uluslar arası müsabakalar düzenlenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.