Usta Sanatçı’ dan Acı Haber

Türk müziğinin usta sanatçısı İnci Çayırlı son yolculuğuna uğurlandı

0

Türk müziğinin usta sanatçısı İnci Çayırlı son yolculuğuna uğurlandı. 86 yaşında olan koro şefi ve devlet sanatçısı 1 Eylül de hayata gözlerini yumdu. Usta sanatçının vefat haberini İlkin Defne kendisine ait olan sosyal medya hesabından paylaşım yaparak duyurdu. İlkin Defne yapmış olduğu açıklamada üzüntüsünü öğrencisi olduğu ve bundan gurur duyduğunu söyleyerek belirtti. Türk Müziğimizin medar-ı iftiharlarından hocamızı kaybettik diyerek başsağlığı diledi. Teşvikiye Camii’ nde öğle namazında defnedilen ünlü sanatçı vasiyeti dolayısıyla Nakkaştepe Mezarlığı’ na defnedildi.

Ölüm Sebebi Alzheimer

Onur Akay yapmış olduğu açıklamada ünlü sanatçının ölüm sebebinin ileri dereceli Alzheimer olduğunu belirtti. Çayırlı ile ilgili üzüntüsünü dile getiren Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay sanatçının bilgiliği ve tavırlarıyla ekol olmuş bir sanatçı olduğunu dile getirdi.

Onur Akay ekledi; Hastanede bir süredir yatan Selahattin İçli’ yi ziyaret eden İnci Çayırlı hocam İçli’ nin vasiyetlerini dile getirdi. Selahattin İçli’ nin vasiyeti vefat ettikten sonra mezarı başında kendisine ait olan ’’ Bir Sabah Bakacaksın ki Bir Tanem’’ isimli bestenin mezarı başında söylenmesini istemişti. Vasiyetlerin kuşkusuz ki dünyanın en zor şeylerinden bir tanesi olduğunu belirten İnci Çayırlı Selahattin İçli’ nin mezarına giderek arkadaşının mezarını okşadı ve kısık bir sesle vasiyetini yerine getirip ona veda etti. Onur Akay bu anıyı hatırlatarak hocasını anda veda etti.

İnci Çayırlı Kimdir?

1935 yılında İstanbul doğumlu olan sanatçı bildiğimiz üzere mesleki olarak Türk Sanat Müziği yorumcusu ve de koro şefi olmaktadır. Ünlü bestekar Fahri Kopuz’ un yönlendirmesi üzerine 1953 yılında ilk olarak İstanbul Belediye Konservatuarına girmiştir. 1954 yılında ise İstanbul Radyosu’ a katılmıştır. Uzun yıllar Munir Nurettin Selçuk korosunda yer alan sanatçı yurt içi ve yurt dışı bir çok konserde yer almıştır. Ayrıca usta sanatçı altın plak sahibi olmasının yanı sıra popüler müzik plaklarında bulunmaktadır. Yaşam süresi boyunca müzik alanında bir çok mevkilerde faaliyetini sürdürmüştür.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku