ÜSTÜN YETENEKLİ BİR ÇOCUĞUN TESPİT EDİLMESİ

0 655

ÜSTÜN YETENEKLİ BİR ÇOCUĞUN TESPİT EDİLMESİ

İÇERİK

Üstün yetenekli bir çocuğu yetişkinliğe kadar takip eder ve üstün zekalı olan her birey benzersizdir.

Merak ediyorlar ve çok soru soruyorlar. Üstün yetenekli çocuklar genellikle çevrelerindeki dünyayı merak ederler ve bilgi susuzluklarını gidermek için detaylı sorular sorabilirler. Bu merak, bir konudaki basit ilginin ötesine geçer ve görünüşte dersin kapsamı dışında kalan yönlere uzanabilir. Okul ortamında, çocuk yalnızca bir sınavda başarılı olmak veya bir ödevi tamamlamak için gerekli olanı öğrenmekten memnun olmayabilir.

Bu öğretmenler, ebeveynler ve çocuklar için aynı şekilde sinir bozucu olsa da bir çocuğu soru sormaktan caydırmaktan kaçınmak önemlidir çünkü bu motive edici olabilir ve gelecekteki iletişim girişimlerini durdurabilir.

ÖĞRENCİLERİN TESPİTİ İÇİN

Görevlere kendi yaklaşımlarını benimsiyorlar. Zeki öğrenciler öğretmeni memnun etmek ve ödevlerini bitirmek isterken, üstün yetenekli çocukların çoğu zaman kendi yollarına bakarlar. Bunun nedeni, bir konunun yalnızca bir yönüne odaklanma arzusu veya görevin kendisinde algılanan bir zorluk eksikliği olabilir. Örneğin, bir okul denemesinde soruya sadece kısmen cevap verebilirler veya bir teğet üzerinden geçebilirler.

Bir Matematik ortamında bir çocuk, sorunun gerektirdiğinden farklı bir problem çözme yolunu izleyebilir. Her iki durumda da öğretmenlerin hoşgörülü olması ve talimatlara uymadığı için çocuğu kınamaktan veya cezalandırmaktan kaçınması önemlidir. Bu, moral ve benlik saygısına zarar verebilir ve gelecekteki görevlere daha az çaba harcanmasına neden olabilir. Öğretmenler ayrıca üstün yetenekli çocukların yalnız çalışmayı tercih ettiklerini ve düşüncelerinde kolayca kaybolabileceklerini fark edebilirler.

Geniş bir kelime dağarcığına sahipler ve yetişkinler için konuşmayı tercih ediyorlar. İnsanların üstün yetenekli çocuklar hakkında ilk fark ettikleri şeylerden biri onların kelime hazineleridir. Soyut ve mecazi dil de dahil olmak üzere genellikle akranlarından daha fazla kelime anlar ve kullanırlar. Bu, okuma alışkanlıklarından ve daha gelişmiş metinlere maruz kalmalarından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca sözdizimine karşı yüksek hassasiyet ve bağlamda karşılaşılan yeni kelimelerin anlamını tahmin etme yeteneği sayesinde olabilir. Ayrıca, bu çocukların, dili öğrenmek için daha az tekrar gerektirdiklerinden kelimeleri hatırlamaları daha kolaydır. Sonuç olarak, ileri düzey dil becerileri nedeniyle yetişkinlerle iletişim kurarken kendilerini daha rahat hissedebilirler. Bununla birlikte, bir çocuğu, zihinsel yeteneklerdeki algılanan farklılıklar nedeniyle izole olmalarını ve geri çekilmelerini önlemek için akranlarıyla ilişki kurmaya teşvik etmek hala önemlidir.

Orijinal fikirleri var. Üstün zekalı bir çocuk özgün bir düşünürdür ve soyut muhakemeye erişebilir ve farklı alanlardan fikirleri bir araya getirebilir. Vahşi bir hayal gücüne sahip olabilirler ve kendi sofistike hikayelerini, şarkılarını ve / veya oyunlarını geliştirebilirler. Bu yaratıcı çalışma örnekleri, karmaşık bir dil içerebilir ve mizah için ileri bir değerlendirme gösterebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.