Üstün Yetenekli Çocuğunuzun Dikkatini Çekmenin Yolları

0

Üstün Yetenekli Çocuğunuzun Dikkatini Çekmenin Yolları

Çocuğunuzun yetenekli olduğunu öğrenmek, kaçınılmaz olarak bu konuda ne yapılacağı sorusunu gündeme getirir. Çocuğunuzun ileri düzey davranışını fark etmiş olsanız da ya da başkaları bunu size göstermiş olsa da çocuğunuz üstün yetenekli ise ne yapmanız gerektiğini (eğer varsa) merak ediyor olabilirsiniz.

Çocuğunuz aradığınızda sizi görmezden geliyor mu? Kendini defalarca tekrarlamak zorunda mısın? Çocuğunuza bir yere gitmeye hazırlanmasını ve sonra hala pijama giydiğini fark etmesini mi söylüyorsunuz? Bir faaliyete veya düşünceye o kadar dalmış olabilirler ki, çevrelerindeki dünyadan habersiz gibi görünebilirler.

Fiziksel Temas Kurun

Adıyla hitap ederken çocuğunuzun omzuna veya koluna hafifçe dokunmayı deneyin. Bunu, çocuğunuzun içinde bulunduğu iç dünyadan ve etrafındaki dış dünyadan bir köprü olarak düşünün. Bir kez dünyaya döndüğünde, çocuğunuz söylediklerinize odaklanmayı daha kolay bulacaktır.

Erken Uyarı Verin

Örneğin, çocuğunuzun yatağa hazırlanmasını istiyorsanız, aslında yatağa hazırlanma zamanının gelmesini beklemeyin. Bunun yerine, 10 dakika veya daha erken başlayın. İlk uyarıyı verin ve çocuğunuza mevcut faaliyeti veya düşünceyi bitirmesi için 10 dakikası kaldığını bildirin. Çocuğunuzla yüz yüze temas kurmanız veya sizi kabul ettiklerini duyduklarından emin olmak için biraz sert davranmanız gerekebilir.

Ancak, özellikle bu tekniği ilk kullanmaya başladığınızda, çocuğunuzun 10 dakika içinde hazır olmasını beklemeyin. Birkaç dakika içinde bir uyarı daha vermelisiniz. Ve birkaç dakika içinde başka bir uyarı. 10 dakikanın dolmasını beklemeyin ve sadece bir uyarıdan sonra hazır olmalarını bekleyin.

Ailede ilk olan yetenekli çocuklar, çoğu zaman ilgi için en fazla fırsatı elde ederler, ancak aynı zamanda tahttan indirilme için en büyük riskleri de yaşarlar. “Yalnızca” çocuklar ilk çocuklarla aynı kategoriye girerler, ancak kardeşleri olmadığı için tahttan indirilme riskleri muhtemelen okuldan veya kuzenlerden kaynaklanmaktadır. İlk yetenekli çocuklar sonuçta genellikle deneylerdir. Beklenenden erken veya umulandan daha geç gelsinler, genellikle gereğinden fazla karşılanırlar. Aynı zamanda ilk torun iseler, sıklıkla aldıkları dramatik dikkat ve güce katkıda bulunur. Çok erken güçlenen çocuklar (krallarda ve prenseslerde olduğu gibi?), İki numaralı çocuk eve girdiğinde veya okula başladığında ciddi şekilde acı çekebilir ve başkalarıyla özel olma konusundaki dikkat ve duygularını paylaşması gerekir. İlk öğretmenler üstün yetenekli çocukların olumsuz niteliklerini vurgularlarsa ve alışılmadık yeteneklerini kabul etmezlerse, genellikle yeraltına giderler veya üzgün, kızgın ya da davranış problemleri haline gelirler. Daha küçük bir kardeş beceri veya dikkat çekme konusunda onları geride bırakırsa, artık yetenekli davranmayabilirler. Gerçek bir kapanma yaşayabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku