Üstün Yetenekli Çocuk Özellikleri

0

Üstün Yetenekli Çocuk Özellikleri

  • Yaratıcı
  • Duygusal
  • Davranışsal
  • Gizli Hediyeler

Her ebeveyn, çocuklarının özel olduğunu düşünür ve öyledir. Ancak son derece özel çocuklar var. Aşağıda üstün yetenekli bir çocuğun 5 özelliği için 5 farklı alanda derinlemesine tartışacağız ve çocuğunuzun diğerlerinden biraz farklı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacağız, böylece bu çocuğun güçlü yönlerini geliştirebilir ve olabileceklerinin en iyisi olmasına yardımcı olabilirsiniz.

1. Bilişsel

En küçük yaşlarda bile, üstün yetenekli çocuklar problem çözme ile ilgilenme ve keskin bir soyutlama gücüne sahip olma eğilimindedir. Üstün yetenekli çocuklar genellikle erken yaşta okumaya başlarlar ve yaşlarına göre normalden daha geniş bir kelime haznesine sahiptirler. Entelektüel olarak meraklı, ısrarcı ve eleştirel düşünme yeteneğine sahip olma eğilimindedirler. “Doğuştan” olabilirler; şüpheciler ve göründüğü kadar çok şey almıyorlar; her zaman daha fazlasını bilmek isteyeceklerdir. Üstün yetenekli çocuklar bağımsız olarak iyi çalışırlar ve sorunlara diğer çocuklardan daha hızlı ve daha kolay çözüm bulabilirler.

2. Yaratıcı

Ulusal Üstün Yetenekli Çocuklar Derneği’ne göre, üstün yetenekli bir çocuğun yaratıcı özellikleri, yaratıcılık, yaratıcılık, güçlü bir hayal kurma veya hayal etme yeteneği, sezgisellik ve keskin bir mizah anlayışına sahip olmayı içerebilir (ancak bunlarla sınırlı değildir). Sosyal davranışlarla ilgili tutumları söz konusu olduğunda, “sosyal norm” un ne olduğunu umursamadan bağımsız olabilirler. “Kalabalığı takip etme” arzusu duymama eğilimindedirler. Bu tür çocuklar, en çok önemsedikleri şeylere karşı güçlü bir ahlaki bağlılığa sahip olma eğilimindedir.

3. Duygusal

Tipik olarak, yetenekli çocuklar duygusal olarak yaşlarındaki diğerlerine göre daha olgundur. Alışılmadık derecede yoğun bir duygusal derinliğe sahiptirler ve başkalarına ve duygularına karşı aşırı bir empati ve duyarlılık duygusuna sahiptirler. Bu tür çocuklar, kendilerinden ve başkalarından yüksek ahlaki beklentilere sahip oldukları için kolayca hüsrana uğrayabilirler.

4. Davranışsal

Üstün yetenekli çocuklar, özellikle ilgilendikleri konular olmak üzere, genellikle çok heveslidirler. Bu konu hakkında her şeyi öğrenmek isteyebilirler ve bu konuda “normal” kabul edilenden daha heyecanlı olabilirler. Diğer çocuklara göre daha az uykuya veya dinlenmeye ihtiyaç duyma eğilimindedirler, ancak aynı zamanda kolayca hüsrana uğrayabilir ve uçucu bir öfke gösterebilirler. Çok sayıda çıkarları olabilir ve önemli gördükleri alanlarda güçlü kararlılıkları olabilir.

5. Gizli Hediyeler

Her üstün yetenekli çocuk yukarıda listelenen özelliklerin her birine sahip değildir. Bazen üstün yetenekli çocuklar belirli alanlarda eksiklik gösterebilir, ancak diğerlerinde istisnai durumdadır. Belki küçük bir çocuk okumaya erken başlamaz veya geniş bir kelime hazinesine sahiptir, ancak duygusal ve davranışsal olarak yaşına göre daha olgun olabilir. Doğal mükemmeliyetçi olan üstün yetenekli çocuklar, diğer çocuklardan daha yavaş görünebilir, ancak bunun tek nedeni, diğerlerinden daha dikkatli ve metodik çalıştıkları içindir. Her bir özelliğe bir bütün olarak bakmak yerine her bir özelliğe bakmak önemlidir.

Çocuğunuzun en azından yetenekli olabileceğinden şüpheleniyorsanız, doktorunuzla veya diğer mesleklerle konuşmanız önemlidir; özellikle bu belirtilerin bazıları bebeklik döneminde ortaya çıkabildiği için. Bu bilgilendirici özellikler listesi, çocuğunuzun üstün zekalı olup olmadığına karar vermenizde size yol gösterecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku