Üstün Yetenekli Çocukların Olumsuz Durumları

0

Üstün Yetenekli Çocukların Olumsuz Durumları

Deneyimsizler için, üstün yetenekli bir çocuğa ebeveynlik yapmak kıskanılacak bir görev gibi görünebilir. Büyük yeteneklere ve zekaya büyük zorluklar eşlik edebilir ve yetenekli çocuklar genellikle yaşıtlarının deneyimlemediği şekillerde mücadele ederler. Bu nedenle, üstün yetenekli bir çocuğun ebeveynliği ile ilgili avantajların yanı sıra dezavantajları da vardır.

Okul Başarıları ve Mücadeleleri

Üstün yetenekli bir çocuğa sahip olmanın bir avantajı, onun okul müfredatında mükemmel olduğunu bilmenizdir. İroni olarak, üstün yetenekli çocuğunuz devlet okulunda mücadele edebilir, çabuk sıkılabilir ve odaklanmakta güçlük çekebilir. Üstün zekalı bir çocuk, kendisine meydan okunmadığı veya motive edilmediği için ilgisini kaybedebilir. Üstün yetenekli çocukların uygun bir sınıfla eşleşmesi zor olabilir çünkü bilişsel olarak önde olsalar da sosyal olarak yaşıtlarından daha küçük olabilirler ve bu da davranış sorunlarına neden olabilir. Bu zorluklar, skolastik yetersiz başarıya yol açabilir ve bu da çocuğunuzun üstün zekalılığı konusunda öğretmenlerde şüphe yaratır. Sizin alternatifiniz, pahalı olabilen özel üstün yetenekli okul eğitimine devam etmektir.

Mükemmeliyetçilik ve Ustalık Sürüşü

Üstün yetenekli çocuklar genellikle ustalık gerektirir. Enstrümanıyla zaman geçirmesini ona hatırlatmanız gerekmeyecek çünkü neredeyse istemeden ona çekiliyor, kafasındaki müzikle büyülüyor ve onu elleriyle yeniden yaratma iradesine dalmış durumda. Öte yandan, aynı ustalık güdümlü çocuk bilim ödevinin geri kalanına devam edemiyorsa, yanlış cevapladığını bildiği bir soru varsa, mükemmeliyetçilik tarafından engellenmiş demektir. Mükemmeliyetçilikle mücadele eden yetenekli çocuklar kendileri için inanılmaz derecede yüksek standartlar belirler ve ebeveynlerin çözmesi gereken karmaşık, stresle ilgili davranış sorunlarına eğilimlidir.

Sosyal Dışlanma

Üstün yetenekli çocuğunuz, düşünce derinliğiyle sizi şaşırtıyor. Dört yaşındayken size dünyanın dönmeyi bırakması durumunda ne olacağını ve evrenin nerede biteceğini soruyor. Birinci sınıfta satranç oynayabilen tek çocuktur ve ilk söylediği kelimeler alfabedeki harflerin isimleridir. Onun alışılmadık iç görüsüyle gurur duyuyorsunuz. Ayrıca onun sosyal mücadelelerinden de endişe duyuyorsunuz. Bir gün topluma benzersiz bir şekilde katkıda bulunabileceğini biliyorsunuz, ancak bu arada yıllarca süren okul oyun alanı karşılaşmalarında önce hayatta kalması gerekiyor. Bir arada var olan gururunuz ve endişeniz, yetenekli bir çocuğa ebeveynlik etmenin iki ucu keskin kılıcına özgüdür.

Tükenme ve İlham

Fazla planlaması zor ve kendi yaşındaki diğer çocuklar kadar boş zamana ihtiyacı yok. Yeni bilişsel girdiyi arzuluyor ve sizi sürekli bir öğrenme maceraları ve talihsizlikleri fırtınasına sürüklüyor. Ortalama bir ebeveynden daha yıpranmışsınız, ancak aynı zamanda kart oyunu becerilerinizi de tazelediniz ve şimdi büyüyen mühendisiniz tarafından değiştirilen pille çalışan bir trenin motorunu nasıl yeniden inşa edeceğinizi biliyorsunuz. Üstün yetenekli bir çocuğa ebeveynlik yapmak yorucu olabilir ama asla sıkıcı değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku