Vajınismus Nedir Tedavisi Mümkün müdür 2021

Vajınismus Nedir Tedavisi Mümkün müdür 2021

0

Vajınismus Nedir Tedavisi Mümkün müdür 2021

Cinsel ilişki esnasında, kadınlar ve erkeklerin bazı problemler yaşamaları olağandır. Çiftlerde uyumsuzluk, orgazm olmada yaşanan problemler, ilişkide isteksizlik gibi tedavi sonucu düzelebilen sorunların yaşanması normal bir durumdur.Vajinismus da vajinanın kaslarında yaşanan bir sorun dolayısıyla cinsel birlikteliği kötü yönde etkileyen, dünya üzerinde yaşayan her kadının başına gelebilecek cinsel rahatsızlıklardan biri olarak görülür.

Kesin olarak hangi sebepten kaynaklı ortaya çıktığı bilinmemek ile birlikte yaşam kalitesini oldukça aşağılara düşür ve hastaların mutsuz olmasına sebebiyet verir. Bu rahatsızlığın önüne geçebilmek adına birçok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir ve zaman ilerledikçe tedaviler geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Yaşam şartlarının getirdiği stres ile birlikte cinsel bilgilerdeki yetersizlik birleştiğinde ortaya çıkabilen vajinismus rahatsızlığının erken teşhis edilmesi ve tedavisi çok önemlidir. Aksi bir durumda tedavi zorlaşabilir ve hastalığın etkisiyle oluşan kasılmalar dayanılamayacak seviyelere gelebilir.

Vajinismus rahatsızlığının önüne geçilebilmesi adına kadınların hastalığın belirtilerini iyi anlayabilmesi ve hepsinden önce vajinismus nedir ve neden olur gibi soruların cevaplarını bilmeleri çok önemlidir.

Vajinismus nedir?

Vajinismus, vajen bölgesinde bulunan kasların istem dışı olarak kasılmalarına bağlı olarak oluşan bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Vajinismus rahatsızlığı şu an için psikiyatri kliniklerinde kullanılan zihinsel hastalıkların tanı ve istatistik kılavuzunda yer almaktadır.

Vajinismus ve diğer disparoni rahatsızlıklarının ayrımı için ağrıların şiddeti göz önünde bulundurulur. Kadının cinsel ilişkiye girmekte ki istekliliğine rağmen kendi iradesi dışında sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye girememesi olarak da tanımlayabileceğimiz vajinismus hastalığında; kadın istem dışı kendini kasar ve penisin vajinadan içeri girmesini engeller. Vajinanın dar veya küçük olması ile hiçbir alakası olmayan bu rahatsızlık, ilişki esnasında istemsiz kasılma halidir.
Esnek ve kaslı yapıya sahip olan vajinada bulunan kaslar kontrolsüz biçimde daralarak cinsel ilişkiye engel olur. Bu istemsiz kasılmalar sadece vajinada görülebileceği gibi tüm vücutta da görülebilir.

Vajinismus hastalığına yakalanan kadınlar genel olarak bacaklarını kapatarak ilişkiye izin vermez yahut ilişki esnasında şiddetli ağrı oluşumuna sebebiyet verebilir. Vajinismus rahatsızlığı cinsel yaşamın hangi evresine rastladığına göre sınıflandırılır. İlk kez cinsel ilişkiye girecek kadınlarda görülebildiği gibi cinsel yaşamına normal bir şekilde devam eden kadınlarda da sonradan vajinismus hastalığına yakalandığı görülebilmektedir. Bu rahatsızlık primer vajinismus ve sekonder vajinismus olarak ikiye ayrılır.

Primer Vajinismus
Henüz ilk cinsel ilişki esnasında vajinanın kasılmasıyla cinsel ilişkiye girememesi primer vajinismus problemi olarak tanımlanır. Primer vajinismus problemine sahip kadınlar vajinaya giren herhangi bir şeye karşı da yine kasılma problemi yaşar.

Sadece cinsel ilişki değil, vajinal muayene olamazlar ve vajinaya fitil ya da ilaç koyamazlar. Primer vajinismus probleminin altında yatan başlıca neden ilk gece korkusu olabilir. Primer vajinismus hastalarında vajinal penetrasyon hiçbir şekilde başarılamaz.

Sekonder Vajinismus
Cinsel yaşamına normal bir şekilde devam eden kadınların ağrılı bir jinekolojik muayene, düşük yapma, kürtaj veya zor bir doğum yapmak gibi travmalar geçirmesi sonucu oluşan sekonder vajinismus hastalığının temelinde de yine korku yatar.

Bu vajinismus türünde daha önceki vajinal penetrasyonlar gerçekleşmiş fakat travmalar sonucu oluşan korkular sonrasında penetrasyonun tekrarlanması söz konusu olmaz.

Bu vajinismus türü edinilmiş vajinismus olarak da isimlendirilebilir.
Bazı kadınlarda menopoz sonrasında da vajinismus meydana gelebilir. Yaşın ilerlemesi sonucunda düşen östrojen seviyeleri vajen içi elastiklik ve nemliliğin kaybolmasına neden olur.

Bu durum sonrasında kişiler cinsel ilişki esnasında şiddetli ağrı hissederler. Bu ağrı hissi ise zaman geçtikçe vajinismus gelişimi ile neticelenebilir.

Vajinismus nasıl geçer?

Vajinismus tamamen tedavisi yapılabilen bir rahatsızlıktır. Tedavi sürecinde kişi yaşadığı problemlerin farkına varmalı ve probleminin bir cinsel işlev bozukluğu olduğunu kabul etmelidir. Tedavi yöntemi belirlenmeden önce, kişinin geçmişinde vajinismus rahatsızlığına sebep olmuş ve olabilecek durumlar, primer vajinismus mu yoksa sekonder vajinismus problemi mi yaşadığı ve vajinismusun ne derecede olduğu tespit edilmelidir.

Yapılan araştırmalar neticesinde vajinismus rahatsızlığının %80-90 oranında psikolojik sebeplerden kaynaklandığı görülmüştür. Cinsel ilişki esnasında yaşadığı korku ve stres gibi olumsuz duygu ve düşünceler terapi yardımıyla giderilmeye çalışılır. Doktorun ya da psikoloğun uygun görmesi dahilinde terapiler kadının partneri ile birlikte de yapılabilir. Kadında ya da çiftlerde her iki kişide de cinsellikle ilgili yanlış ve kulaktan dolma bilgiler içselleştirilmiş olabilir. Yanlış bilgiler edinmiş ya da yetiştikleri çevrede cinselliği baskılanmış çiftler cinsel ilişkiye girmek için birbirlerinden çekinebilir.

Dolayısıyla cinsellikle alakalı sorunları çözemeyebilirler. Böyle durumlarda çiftlere tedavi yöntemi olarak cinsellik eğitimi verilebilir. Daha önce cinsel birleşme yaşamış ancak daha sonra travmalardan oluşan korkulardan dolayı vajinismus rahatsızlığına yakalanmış kişilerde sorunun kaynağı bulunarak bilişsel ve psikolojik tedaviler uygulanabilir.

Vajinismus rahatsızlığı fiziksel bir sebeple de ortaya çıkmış olabilir. Psikolojik nedenlerin ardından, eğer varsa fiziksel sebeplerinde belirlenip o doğrultuda tedavi uygulanması önemlidir. Bu durumda vajinada bulunan yapısal bozuklukların düzeltilmesine uygun şekilde tedaviler uygulanır. Tedaviler genel olarak himenin (halk arasındaki tabirle “kızlık zarı”) çıkarılması veya vajinada enfeksiyon olması durumlarında ilaç ile tedavi uygun olabilir.

Vajinismus için uygulanabilecek tedavi yöntemleri istem dışı kasılmaların önlenmesi ve kasların esnekliğini sağlaması adına yapılan fiziksel uygulamalardır. Vajinismus tedavisinde, hastaya özel durumların tespit edilerek kişiye özgü yapılan tedavi yöntemleri uygulandığı takdirde hastaların tedavilere cevap verme oranları oldukça yüksektir.

Cinsel terapi merkezlerinde ve jinekolog muayenelerinde, uzmanlar eşliğinde alınan yardımlar ve uygulanan tedaviler ile vajinismus rahatsızlığında tam düzelmeler görülür. Bunun sonucunda kişi cinsel ilişkide yaşadığı kaygıları atlatır, vajinadaki kaslarda gevşeme oluşur ve cinsel ilişki ağrısız bir şekilde gerçekleşir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku