Vaka sayısı arttı yasaklar bu sefer farklı geldi!

Vaka sayısı arttı yasaklar bu sefer farklı geldi!

0

Vaka sayısı arttı yasaklar bu sefer farklı geldi!

Hafta sonu ve hafta içi yasaklar tekrardan gelecek mi? Sorusu sürekli gündemde yer alıyor.

Ülkemizde koronavirüs vakaları her gün artarken bu durumla ilgili alınacak yeni karar. Birçok kişiyi korkutuyor hafta içi ve hafta sonu yasakları geri gelir mi? Tartışması günden de yer alırken devlet kanalından bu yönde bir çalışma başlatıldı ve okulların açılacağı Eylül ayının ikinci yarısına kadar da bu planın hayata geçirilmesi beklenmektedir.

Pandemi süreci ile ilgili tedbirler masaya yatırıldı. Bu kapsamda sonbaharda yeni kısıtlamalar ve sokak yasakları düşünülürken Fabrikalar, AVM’ler, lokantalar, Esnaf ve Sanatkarlar başta olmak üzere yeni sürece geçilecek ve yasaklar tek tek uygulanacak ülkemizde 24 saatte 245253 koronavirüs testi yatırılırken, bunun 23731 kişisinin pozitif çıktığını, 117 kişinin hayatını kaybettiğini ve 7365 kişinin ise iyileştiği bilinmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından her gün koronavirüs tablosu açıklanırken, 18 yaş ve üzeri vatandaşların bir doz aşılarının yüzde 67.89 oldu, 2. doz aşı oranının ise % 47.75 olduğu bir doz aşı için 421401662 kişi, 2 doz aşı için ise 29637537 ve toplamda 3 doz aşı olanların sayısının ise 5774462 olduğunu 77552661 doz aşı vurulduğunu belirtiler.

Twitter’da koronavirüs süreci ile ilgili aktif olarak paylaşım yapan Sağlık Bakanı Fahrettin koca vaka sayılarının artışının yavaşlaması gerektiğini ve vaka sayılarının önümüzdeki 10 gün içerisinde artış hızının yavaşlamaması durumunda yeni tedbirlerin alınacağını ve vatandaşlarımızın aşı olmayı kesinlikle ihmal etmemesi gerektiğini belirtti. Yapılan açıklama kapsamında ise devlet tarafından turizm sezonu boyunca genel tedbirleri tutumunda herhangi bir değişiklik olmayacak.

Eylül ayının ikinci yarısından sonra kapalı mekan kuralları daha net olarak ortaya çıkacak ve Ekim-Kasım aylarında sosyal alanların okulların kamu binalarının işyerlerinin kapalı mekanların aşılı ve aşısızlar için nasıl kullanılacağına dair yeni bir uygulama belirleneceği açıklandı. Öncelikle devletin gündeminde okulları açmak ve okulların açılması en büyük öncelik olacak bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı bilim kurulu ortak bir çalışma yürütecek. Üniversiteler için yapılan planlama da ilk ve ortaöğretim içinde uygulama sağlanacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku