Vertigo Nedir? Nasıl Tedavi Edilir 2021

0 688

Vertigo Nedir ; Halk içinde baş dönmesi olarak da tabur edilen Vertigo kişilerde meydana gelen denge kaybı durumları ve sersemlik oluşması şeklinde de tarif edilir. Vertigo hastalığı özellikle hareket halinde iken eğilip kalkma durumlarında veya daha hızlı hareket etme durumunda açığa çıkabilir. Bu durum yürüme halinde ve istirahat pozisyonunda dahi kişide sallanma hissi veya baş dönmesi şeklinde de ortaya çıkmaktadır.

Vertigo Nedir

Vertigo hastalığı söz konusu halinde iken denge kaybı oluşmaya başlarken düşme tehlikeleri de artış gösterebilir. Kişide meydana gelen ilk belirti baş dönmesi tek başına yalnızca bir hastalık söz konusu değil iken devam etmesi halinde her hangi farklı bir hastalığın belirtisi olabilir. Bazı hallerde şiddetli hapşırma durumları bile Vertigo yani baş dönmesini tetikleyebilir.

Vertigo Nedir ; Yani bu sebep ile vertigonun kaynağında daha ciddi ve farklı hastalıkların oluşabilme ihtimali de göz önünde tutulmalıdır.

Vertigo Belirtileri

vertigo belirtileri

Vertigo rahatsızlığı bir kaç belirti ile kendini ele vermektedir. Vertigo yani baş dönmesi yaşandığında kişide oluşan Vertigo Belirtileri şu şekilde açıklayabiliriz ;

-Şiddetli şekilde ataklar yaşanması

-Kulakta meydana gelen basınç hissiyatı

-Kuvvet kaybı oluşması

-Tansiyon düşüklüğü

-Yeterince net görememe problemi

-Miğde de bulantı hissi

-Karar verememe

-Gözlerde kararma

-Kulak çınlaması

-Vucutta denge bozukluğu

Vertigo ile birlikte meydana gelen vücutta ki denge aksamaları Vertigo rahatsızlığı olan kişinin düşüp kendini yaralanmasına yol açabilmektedir. Bunun ile birlikte ilerlemekte olan muhakeme problemi ve zihinsel olarak karışıklıktan dolayı baş dönmesi problemi yaşamakta olan kişiler yürüme esnasında zorluk çekebilir mide bulantısı yaşayabilir bunun yanı sıra korku hissine kapılabilir yada durduk yerde endişe haline düşebilirler.

Başa giren ağrılar çoğunluk ile gerekli olan ilaçların düzenli şekilde kullanımı ve hayat tarzında yapacağı farklılıklar ile tekrar düzene sokulabilir. Fakat daha ciddi problemler de baş ağrısı çözümü için ilk etapta baş ağrısını meydana getiren sebeplerin çözümü gereklidir.

Geçmiş zamanlarda Vertigo yani baş dönmesi şikayetiniz olmadığı halde bir anda baş dönmesi yaşanıyor ve bu baş dönmesi uzun bir süre düzelmiyorsa kesinlikle ihmal etmeden doktor kontrolüne gitmenizde yarar vardır.

Vertigonun tanısının yapılabilmesi için birkaç belirlenmiş testler vardır. İlk olarak Vertigo rahatsızlığından şikayetçi olan hastanın geçmiş yaşantısı ele alınır. Ve fiziksel bir muayeneye sokulur.

Böylelikle vertigonun hangi çeşidi olduğu ve şekli belirlenmiş olur. Yapılmış olan ilk muayene sonunda hastanın göz hareketleri incelemeye alınır ve iç kulak rahatsızlıklarına bağlı halde meydana gelen problemler daha açık bir şekilde görülür. Tabi bu esna da denge problemleri ve herhangi bir işitme problemi de göz önünde tutularak muayene sürdürülür.

Vertigo Tedavisi

vertigo tedavisi

Rahatsız olan hastayı muayene esnasında hastalığın kaynaklandığı sebepleri teşhis ederek Vertigo tedavi uygulanır. Beyinden kaynaklı olan durum ise nöroloji bölümü stres gibi psikolojik tabanlı sorunlar ise psikiyatri servisine yönlendirebilir.  Vermiyor bazı hareketler çeşitli ilaçlar kaynaklanan problemlere bağlı şekilde uygulanacak cerrahi işlemler ile tedaviye cevap veren bir hastalık çeşididir.

Vertigo Nasıl Geçer

vertigo nasıl geçer

Vertigo Nasıl Geçer; Bazı hususlarda sadece istirahat şekli ile de giderebilir. Vertigo Tedavisi için uygulanan fiziksel kontrol bazı testler yada hastanın geçmiş yaşantısı ile nasıl bir strateji oluşturulacağına karar verilir. Baş dönmesi sonucu çarpma yada yaralanma vakaları meydana getiren Vertigo tabanında yatan farklı bir hastalık çeşidi yok ise kendiliğinden dahi iyileşebilir.

Fakat temelinde başka bir hastalık var ise ilk adımda bu hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Örnek verilecek olursa akut, kulak enfeksiyonu nedeni ile Vertigo tanısı konulabilir. Bunun tedavisi için ise muayene olduğunuz doktorun önerisi doğrultusunda antibiyotik tedavisine başlayabilir veya doktorun ön gördüğü daha farklı tedavi şekilleri uygulanabilir. Bunun sonucunda enfeksiyon giderildiğinde Vertigo rahatsızlığında bitecektir.

Benzer halde beyin damarlarında veya beyinde oluşan bir sorun var ise ilaç tedavisi veya doktorların tedavisi ile bu problem geçmiş olduğunda Vertigo hastalığı olumlu cevaplar verecektir. Tümörden kaynaklanan baş dönmesinde ise yapılan tedavi tümörün ameliyat ile çıkarılmasının gerekliliğine karar kılınmıştır. Vertigo rahatsızlığı nın en fazla rastlanan nedenlerinden biriside meniere rahatsızlığıdır.

Meniere nedeniyle meydana gelen Vertigo rahatsızlığının tedavisinde bu hastalığa yönelik olarak ilaç tedavisi kullanılır. Bununla birlikte tuz ve kafein içermeyen diyet listesi de verilir. Bir başka rahatsızlık türü olan BPPV ve ise bazı baş hareketleri ile kafatasındaki iç kulak kristallerinin yerine oturmasını hedefleyen epley manevrası ile tedavi edilme şeklidir.

Vertigo Egsersizleri

Vertigo Egsersizleri

Vertigo Egsersizleri ; Kontrol eden doktorun uygun görmüş olduğu süreler ile epley manevrası tekrarlı hallerle bütünü ile iyileşme olanağı sağlamaktadır fakat hareketleri hastanın p fakat doktorun önermiş olduğu bu hareketleri hasta kişi yalnızca kendisi değil bunu doktor eşliğinde yapması gerekir. Buna ilave olarak baş dönme rahatsızlığına bağlı olarak mide bulantısı kusma şeklinde sorunların da önüne geçmek amacıyla bazı semptomatik ilaçlar kullanılabilir.

Vertigo Egsersizleri ; Bununla birlikte kişinin kendisi de bu hastalığın önüne geçmek için bazı uygulamalar düzenleyebilir. Vertigo yani baş dönmesi rahatsızlığı stres durumlarında ve uyku düzeninde de etkilenen bir hastalık çeşididir Bu sebeple vertigosu bulunan rahatsızlar stressiz bir ortama ve sakin bir yaşama sahip olmaları lazımdır. Bununla birlikte uyku düzenine ve yeterince istirahate dikkat etmeleri de önemli bir husustur uyku kalitesini daha fazla artırmak için sessiz sakin ve ışık almayan bir ortamda vücudun ihtiyacı olan uyuma şekline ve süresine özen gösterilmelidir.

Uykuya dalma problemini güç konuma sokacak olan kafein içeren içeceklerden uykudan önce tüketilmemesi ve uzak durulması önerilmektedir. Sağlıklı bir beslenme şeklinin de bağışıklık sistemi üzerinde etkili bir rol üstlendiği bununla birlikte enfeksiyon tabanlı Vertigo yani baş dönmesi rahatsızlığının önüne geçmek için yeterli olabilir sağlıksız ve GDO lu gıdalar tüketme düzensiz olarak ve gereğinden çok az veya çok fazla yemek yemek sigara tüketimi alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Bunun yerine daha sağlıklı ve organik besinler tüketilmeli aynı zamanda bol su içmekte ihmal edilmemelidir. İlave olarak Spor yapmak hem fiziksel açıdan hem de psikolojik açıdan oluşabilecek bazı hastalıkların önüne geçilmesine ve bu hastalıkların hafif seyrinde devam etmesin de  büyük bir etkiye sahiptir. Fakat Vertigo hastaları ani olan hareketlerden kaçınmalı ve ağır sporlardan da uzak durmalıdır bunun yerine doktorunuzun önereceği hafif şekilde egzersizler ve nefes egzersizleri tercih edilmesi daha uygun olur.

Vertigo Nedenleri

vertigo nedenleri

İlk etapta merkezi sinir sistemi ve iç kulak rahatsızlıklarından dolayı Vertigo nedenleri ortaya çıkabilir. BPPV halk arasında en çok karşılaşılan Vertigo çeşididir bu karşılaşılan Vertigo çeşidinde normalde 35 saniye veya birkaç dakika kadar meydana gelen genellikle baş kısmının hareket halini takip etmesi sonucunda  oluşan şiddetli şekilde baş dönmesi meydana gelir.

Baş kısmı öne veya arkaya doğru sallamak ya da yatakta sağa veya sola dönme sonuçlarında da ortaya çıkabilen bir durumdur genel olarak 50 yaş ve üzeri kişilerde meydana gelir solunum yolu rahatsızlıkları ve baş kısmında kan akış hızının azalması bu probleme yol açabilir bulunan sonuçlar her ne kadar rahatsız edici olsa da BPPV diğer Vertigo çeşitlerine göre iyi huylu bir rahatsızlık olarak nitelendirilebilir. Genellikle bu Vertigo tipi herhangi bir tedavi gerektirmez.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.