Vitiligo Nedir 2021

Vitiligo Nedir 2021

0

Vitiligo Nedir 2021

Vitiligo, insanlık tarihinin en eski zamanlarından beri görülmekte olan, bulaşıcı olmayan bir tür deri hastalığıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda vitiligoya sebep olabilecek bazı faktörler ortaya çıkmış olsa da, bu hastalığa kesin olarak neyin sebep olduğu bilinmemektedir.

Hayati tehlikesi bulunmayan
ancak, kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyebilen bir hastalıktır. Deride bulunan melanosit hücrelerin ürettiği bir pigment olan melanin, derimizin açık ya da koyu renk olmasını belirler.

Bu pigmentin içinde yer alan melanosit hücrelerinin ölmeye başlaması veya zarar
görmesi durumunda ciltte beyaz lekeler ortaya çıkmaya başlar. Halk arasında “beyazlama hastalığı” olarak da bilinen bu hastalığın tıp dilindeki adı vitiligodur. İnsandan insana bulaşmayan bir hastalık olan vitiligo, vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabileceği gibi, en çok el, kol, bacak ve yüz gibi güneşe daha çok maruz kalan bölgelerde ve genital bölgede görülmektedir.

Dış görüntüde bir kusur olarak algılanan vitiligo, çoğu zaman kişilerde psikolojik ve sosyal huzursuzluklara yol açabilmektedir.

Her 100 kişiden 1 ya da 2 kişide görülebilen vitiligo, cinsiyet veya ırk farklılığı etken olmaksızın hemen herkeste görülebilmektedir.

Koyu renk tene sahip olan kişilerde çok daha çabuk fark edilirken, açık
ten rengi olan insanlarda bronzlaşma sonrası daha kolay anlaşılmaktadır. Vitiligo esmer tenli kişilerde daha hızlı ilerleme gösterir ve iyileşme süreci de beyaz tenli kişilere göre daha yavaştır.

Vitiligo Nedir?

Vitiligo, ciltte beyaz lekelerin oluşmasına sebep olan, neyin sebep olduğu kesin olarak bulunamayan ve bulaşıcı olmayan bir deri hastalığıdır.

Vücutta oluşan ve vitiligodan kaynaklanan renk kaybının ne kadar alana yayılacağı ya da hangi yoğunlukta olacağı tahmin edilememektedir.
Kesin sebebi tam olarak bilinmeyen vitiligo, otoimmün bir hastalık olarak düşünülmektedir.Vitiligo hastalığı, hastanın kendi bağışıklık sisteminin yine kendi vücudundaki cilt pigment hücrelerine

saldırmasıyla gelişir. Bu hastalık ırk, etnik köken ya da cinsiyet ayırt etmeden, her iki cinste de eşit bir şekilde görülmektedir.

Vitiligo, hastaların yarısına yakın bir kısmında belirtiler 20’li yaşlardan önce fark
edilebilir. Hayati herhangi bir risk taşımayan vitiligo, insanda ağrıya da sebep olmaz.

Vitiligonun en belirgin belirtisi, ciltte pigment eksikliğinden kaynaklanan beyaz lekelerdir. Vitiligo üç farklı renk yitimi şeklinde olabilir. Bunlar; odaksal, bölümlü ve genelleşmiş renk yitimleri olarak adlandırılırlar.

Odaksal tipte renk kaybı (yitimi) yalnızca birkaç ufak alanda ortaya çıkar. Bölümlü olan ikinci tipte, renk kaybı genel olarak vücudun bir bölümünde toplanır. Genelleşmiş renk yitimi durumlarında ise, renk kaybı vücudun her yerine yayılabilmektedir. Beyaz yama şeklinde olan lekeler çok hızlı yayılabildiği gibi, bazı vitiligo hastalarında bu yayılma yılları bulabilmektedir. Bazı hastalarda ise yayılma hiç gerçekleşmez ve aynı bölgede kalmaya devam eder.

Vitiligo bazı hastalarda ruhsal sıkıntı, stres ve bronzlaşma sonrasında oluşabilmektedir. Fakat bu şikayetlerin vitiligoya sebep olup olmadığı kesin olarak bilinememektedir.

Vitiligo Hastalığı

Vitiligo, kesin nedeni bilinmeyen ve kendini derinin bazı yerlerinde beyaz lekeler oluşmasıyla gösteren, pigment kaybına bağlı olarak gelişen bir tür deri hastalığı olarak adlandırılır. Halk arasında “alaca hastalığı” olarak da geçen bu hastalık, her yaşta görülüyor olsa da, kişilerde daha çok 20 yaşından önce belirti vermeye başlar.

Vitiligo, başlangıç aşamasında küçük solukluklar veya beyaz ufak lekeler olarak ortaya çıkar. Daha sonraları sayıları artarak lekeler birleşir ve daha kolay görünmeye başlar. Koyu ten rengine sahip olan insanlarda çok daha kolay fark edilirken beyaz tenli insanlarda fark edilmesi için “wood ışığı” oldukça yardımcı olmaktadır.

Hastalığın genel seyri ve şiddeti kişiden kişiye değişiklikler gösterebilmektedir. Vitiligo, vücudun herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilir ancak, en sık görüldüğü bölgeler, eller, kollar, bacaklar,
dudaklar, yüz ve genital bölgedir. Vitiligo çeşitli şekiller ve büyüklüklerde oluşabilir. Bazen küçük bir nokta kadar, bazen avuç içi kadar bazen de tüm vücudu saracak büyüklükte olabilir. Stres, sıkıntı, ateşin eşlik ettiği hastalıklar    ya da deride meydana gelmiş olan travmalar vitiligo hastalığının şiddetlenmesine veya yeni lekeler oluşmasına sebep olabilir.

Vitiligo hastalığı genel olarak hızlı pigment kaybı ile başlar ve bilinmeyen sebeplerden oluşan bu kayıp duruncaya kadar devam eder. Bu pigment kaybı zamanlarını, pigmentin kaybolmadığı zamanlar takip eder ve bu döngü sonsuza kadar devam edebilir.

Vitiligo Tedavisi

Halk arasında “ala hastalığı” ya da “alaca hastalığı” adıyla da anılan vitiligo, deride pigment kaybı
oluşması sebebiyle ortaya çıkan bir tür deri hastalığıdır. Bulaşıcı değildir ve hayati risk
taşımamaktadır. Ancak hastalığa sahip olan kişilerde, vücutta hoş olmayan görüntüler oluşturduğu için ruhsal ve sosyal olarak sıkıntılara sebep olabilmektedir.

Vitiligoda birçok tedavi yöntemi olmasına rağmen ideal bir tedavi yöntemi yoktur. Uygulanabilecek olan her tedavinin kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Her tedavi şekli her hasta için uygun değildir ve alanında uzman olan bir doktorun görüşü bu konuda önemlidir.
Vitiligo tedavisinde kremler, yani lokal tedavi yöntemi sınırlı bölgelerinde vitiligo lekeleri olan kişilerde uygulanır. En sık kullanılan kremler kortizonlu olanlardır ve tedaviye kesin çözüm değildir.

Tedaviye en iyi yanıt veren lekeler yüzde bulunanlardır. El ve ayak parmakları ise çoğunlukla tedaviye yanıt vermezler.
Vitiligo tedavisinde amaç deriyi beyaz lekelerden kurtarıp doğal rengine kavuşturmaktır.

Bu sebeple deriye rengini veren melanosit hücreleri uyarmak için ışık tedavisi uygulanabilmektedir. Yukarıdaki
tedavilere cevap vermeyen ve yaygın beyaz lekelere sahip hastalarda depigmentasyon tedavisi uygulanır. Bu tedavide ciltte bulunan diğer pigmentler de yok edilir ve deri beyaz hale getirilir.

Ancak erken deri yaşlanması, yanık, kaşıntı ve cilt kanseri gibi yan etkilere sebep olabilir.
Greftleme yönteminde ise ciltte rengini koruyan yerlerden deri parçaları alınır ve vitiligonun olduğu yere nakledilir. Ancak çok az sayıda vitiligo hastasında etkili olmuştur.

Vitiligo sebebiyle oluşan beyaz lekeler fazla güneşe maruz kalırlarsa kolaylıkla yanabilirler. Ultraviyole
ışınlarının etkisini azaltmak ve leke olan ve olmayan bölgelerdeki renk farklılığının çoğalmasını engellemek için en az 50 faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır. Özellikle göz bölgesinde vitiligosu olan
hastalar güneş gözlüğü kullanmalıdırlar.

İlgili Haber:

Genital Siğil Nedir

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.saglik.gov.tr/&ved=2ahUKEwjz0vjZxYvyAhWx_rsIHenBApkQFjAAegQIDRAC&usg=AOvVaw0aUqDLL7ZH94RakfG0Y_Ng

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku