Xiaomi telefonunda yer alan özelliği hükümetin isteği üzerine kaldırdı

Xiaomi telefonunda yer alan özelliği hükümetin isteği üzerine kaldırdı

0 107

Xiaomi telefonunda yer alan özelliği hükümetin isteği üzerine kaldırdı

Xiaomi’nin üretmiş olduğu Mi Mix 4 ile tanıtılan ve özellikleri içerisinde Çin’in yasalarına uymadığı gerekçesiyle kaldırılan bir haber medyaya yansıdı. Son zamanlarda tasarımı ve kaliteli donanımı açısından yılın en iddialı telefonlar arasına girmeyi başaran Xiaomi Mi Mix 4 geçen hafta tanıtımı yapıldı.

20 megapiksel kameraya sahip olması ve işlemcisi bakımından da kullanıcılar tarafından göz dolduran yeni model, ileri güvenlik özellikleri ile beraber de günümüz standartlarına uyum sağlamayı başaran cihazlar arasında yerini aldı. Tanıtım etkinliği esnasında ise Xiaomi’nin üretmiş olduğu yeni modelinde, kaybolması veya çalınması halinde anında devreye girecek olan hırsızlık koruma özelliği de kullanıcılara tanıtıldı. Bu özellik ise telefonun direkt olarak anakartına konumlandırılmış çip aracılığıyla telefonun sürekli şekilde ağa bağlı kalmasını destekliyor.

Bununla beraber fiziksel bir SİM karta da ayrıca ihtiyaç duymuyor. Bunun sayesinde ise kullanacak kişi her şartta telefonun yerini anında tespit etme imkânına sahip olabiliyor. Fakat Xiaomi bu özelliğini iptal ettiğini duyurdu.

Çin yasalarına uygun olmadığını belirtti

Xiaomi bu konu ile ilgili olarak orijinal hesaplarından yapılmış olan açıklama doğrultusunda kullanıcılarından özür diledi ve geliştirmiş oldukları hırsızlık teknolojisinin mevcut ulusal düzenleme kapsamına uymadığını belirtti. Bu sebeple yeni geliştirilmiş olan bu özelliği Mix 4 modelinden kaldırmak zorunda olduğunu açıkladı ve “içtenlikle özür diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bunun sonucunda ilerleyeceğimiz günlerde ters bir durum gelişmezse Xiaomi’nin geliştirmiş olduğu güvenlik teknolojisi bu telefonda yer almayacak. Xiaomi, geliştirmiş olduğu yeni modeli sadece hırsızlık korumasına bağlı olarak sınırlı kalmamakta, bununla beraber yabancı bir fiziksel sim kart takıldığında ise kullanıcı tarafından gerekli olan kodu istemekte yani çalan kişi kendi sim kartını kullanmasının önüne geçilmekte.

Xiaomi ‘nin Ceo’su ise Mix 4’ün tanıtım etkinliğinde yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda geliştirilmiş olan hırsızlık koruma teknolojisinden söz ederken oldukça fazla iddialı açıklamalarına yer vermişti. Xiaomi’nin her zaman kullanıcı gizliliğine önem verdiğini vurgulayan Ceo, gizlilik koruması ile alakalı bir çok özelliği itina ile geliştirdik şeklinde de açıklamalarını yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.