Yapı Kredi Hesap No Nerede Yazar?

0 107

Yapı Kredi bankasında yeni bir hesap açtırdığınızda tarafınıza sadece size özel bir hesap no tanımlanır. Ancak çoğu kişi hesap numarası sorulduğunda ne olduğunu, bu bilginin nerede yazdığını, nasıl öğreneceğini bilememektedir. Kartın üzerinde genelde birçok numara yazar. Ancak hangisinin hesap numarası olduğunu ayırt etmek de pek kolay olmayabilir. Birisi size para gönderecekse ya da banka ile halletmeniz gereken işlemler varsa Yapı Kredi hesap no bilgisine sahip olmanız gerekir.

 

Yapı Kredi Hesap Numarası Nerede Yazar?

Öncelikle hesap numarasının ne olduğuna değinmemiz gerekli diye düşünüyoruz. Herhangi bir bankadan yeni bir hesap açtığınızda hesabın tanımlanması amacıyla kişiye özel bir numara oluşturulmaktadır. Bu numara, hesap numarası olarak adlandırılır. TC kimlik numaranızın farklı olması gibi her bir müşterinin hesap nosu da farklılık göstermektedir. Hesap numarası kartsız işlem yapmak istediğinizde ve para transferi yaparken lazım olabilir.

Birine para göndereceğiniz zaman ya da birisi size para göndermek istediğinde Yapı Kredi hesap no ile işlem yapmak çok daha kolaydır. Ancak bunun için numaranın nerede yazdığını bilmeniz gerekir. Yapı Kredi hesap numarası, banka veya kredi kartlarının üzerinde müşteri numarası ile birlikte yazabilir. Kartın üzerinde de birden fazla rakam, yazı ve numara olduğundan karıştırma ihtimaliniz de yüksek.

Yapı Kredi hesap no

Yapı Kredi Hesap No

Hesap numaranızı IBAN numarası biliniyorsa ondan da öğrenebilirsiniz. IBAN numarası para transferi yapılırken kullanılan, yine size özel ve 26 haneden oluşan bir numaradır.

 

T

 

R

 

7

 

6

 

0

 

0

 

0

 

9

 

9

 

0

 

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

0

 

0

 

1

 

0

 

0

 

0

 

0

 

1

 

 

 

 

IBAN üzerinde yer alan 8 hanelik müşteri numarası ile 4 hanelik ek hesap numarası size Yapı Kredi hesap no bilgisini vermektedir. Yani IBAN’ın son 12 hanesi sizin hesap numaranızdır.

Yapı Kredi Kartta Hesap No Nerede Yazar?

Yapı Kredi kartta hesap no bulmak aslında son derece kolaydır. Sadece, hesap numarasının kaç haneden oluştuğunu ve yazılış biçimini bilmediğiniz durumlarda kart numarası ile karıştırma olasılığınız yüksektir. Hesap numarası kart tipinize ve kartınızın özelliklerine göre kartın her iki tarafında da yazabilir. Ancak Yapı Kredi kartlarında bu numarayı genelde ön kısma yazmaktadır.

Katın orta kısmında 16 haneli bir sayı yer almaktadır. Bu 16 hanelik sayı 4’lü gruplar halinde yazılmaktadır. Bu 4’lü grubun ilki şube kodunu ifade eder. Sonraki 12 hanelik kısmın ilk 8 hanesi müşteri numarasıdır. Son 4 hane ise ek hesap numarasına denk gelmektedir. Yani kartın üstündeki 16 hanelik numaranın son 12 hanesi sizin hesap numarası olarak kullanacağınız numaradır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.