Çalışma günleri ile ilgili yeni bir karar Cumartesi tatil yapanlar yandı!

Çalışma günleri ile ilgili yeni bir karar Cumartesi tatil yapanlar yandı!

0

Çalışma günleri ile ilgili yeni bir karar Cumartesi tatil yapanlar yandı!

Cumartesi günleri yıllık izinden sayılacak. Yıllık izin kapsamında 1 hafta izin kullanan bir çalışan izin günleri içerisinde Cumartesi de bulunuyor ise izninden 6 gün düşürülmesi yönündeki uygulama Yargıtay kararıyla sonuca bağlandı. Cumartesi gününün yıllık izin süresinden düşürmemesi için yeni bir iş sözleşmesi kapsama sunulacak. İş sözleşmesinde hafta sonunun yani Cumartesi ve Pazar günlerinin hafta tatili olarak belirlenmiş olması durumunda kişilerin bir hafta izin alması 6 gün değil 5 gün izinli olarak sayılmasına sebep olacak. Bu durumda iş sözleşmesi Cumartesi ve Pazar hafta tatili bir olarak geçen iş sözleşmelerinde uygulanmaktadır.

Kişi bir hafta izin kullanması durumunda 5 gün izin kullanmış olacak. Ayrıca kişiye Cumartesi ve Pazar ücretleri ödenecek. Yıllardır insanlar tarafından tartışılan ve sürekli gündeme gelen Cumartesi gününün işçinin yıllık süresinden sayılıp sayılmayacağı konusundaki Yargıtay kararına Emsal teşkil edecek yeni bir durum yaşandı. Fiili olarak haftada 5 gün çalışan ve iş sözleşmesinde Cumartesi ve Pazar günlerinin tatil olduğu yazan kişiler bir haftalık izin kullanmaları durumunda yıllık izinlerinden sadece 5 gün kullanılmış olacak.

İş sözleşmesinde bu belirtilmeyen sadece Pazar günü tatili olan kişiler ise 6 gün izinli sayılacaklar. Bireysel ve toplu iş sözleşmeleri kapsamında Cumartesi günü hafta tatili olarak kabul edilmesi durumunda Cumartesi günleri yıllık izinden sayılmazken 7 gün tatil yapan işçinin tatil süresi 5 gün sayılıyor ama iş sözleşmesinde sadece pazar günü tatildir ifadesi bulunan kişiler yıllık izninden 6 gün kullanmış oluyor.

Ayrıca İş sözleşmesi kapsamında Cumartesi günleri hafta tatili kabul edilmesi durumunda yıllık izin hesabında Cumartesi gününün yıllık izinden düşeceği belirtilirken bu durumun yer almaması halinde ise cumartesi günü yıllık izinden sayılmaz ve 6 gün olarak hesaplanır Yargıtay’ın aldığı yeni karar ile Cumartesi günleri yıllık izinden sayılıyor.

Fabrikada çalışan bir kişi İş mahkemesine yapmış olduğu müracaat sonrasında bu hakkını elde etti. Sendika üyesi olarak yer alan ve toplu iş sözleşmesinden yararlanan işçi hafta tatilinin pazar günü olarak düzenlendiğini aynı zamanda iş sözleşmesinde Cumartesi gününün de tatil olduğunu belirtti. İş Kanunu kapsamında Cumartesi gününki izni de yıllık izinden sayılmaktadır.

Bu kapsamda çalışmış olduğu iş yerinden davacı olduğu toplu iş sözleşmesi kapsamında çalışan kişiler Cumartesi gününün izin günü olduğunu ancak yıllık izin kapsamında bunu düşürmeyeceklerini dile getirdiler. Bu durumun arkasına çalışan kişi konu ile ilgili yasal sürece başvurdu. Çalışma süresini haftanın 5 günü çalışarak doldurduğunu bu nedenle toplu iş sözleşmesinde dinlendirme günü olarak Cumartesi gününün de yer aldığını fakat çalıştıklarının yıllık izin süresinden döşemeyeceğini belirtmişler.

Yapılan bu şikayet sonrasında yeni bir karar ortaya çıktı. Davacı, davalı işverene yasa kapsamında Resmi ve Milli bayramlarda genel tatil günü ile hafta tatili günlerinin neler olduğunu ve nasıl düzenlendiğini iş sözleşmesi kapsamında nasıl geçtiğinibelirtti. Ayrıca İş kanununun 63 ve 46. maddelerinde haftalık çalışma süreleri ile ilgili açık bir düzenleme bulunmaktadır yasa kapsamında haftanın 6 günü çalışan işçi 7 gün 24 saatlik izin kullanır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku