Yüksek Hızlı Tren Güç Testleri Başladı

0

Yaşanan son dakika gelişmelerine göre Ankara ve Sivas arası yüksek hızlı tren hattında performans ve güç testlerine start verildi. Ankara ve Sivas arası Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattında düzenlenen projede performans testleri nihayet başladı. TCDD Genel Müdürü olarak görev yapan Ali İhsan Uygun ilk defa hızlı trenimizle Sivas’a kadar yolculuk yapacağız. Bu konu da bizim bir ilkimiz olacak ve bir hayli heyecanlıyız şeklinde açıklamada bulundu.

Yüksek Hızlı Tren Test Sürüşleri Başladı

Yüksek Hızlı Tren

Ankara ile Sivas şehri arasındaki yolculuk süresini tam olarak iki saate düşürmesi planlana YHT hattının performans test sürüşleri yarın sabah saatlerinde başlayacak. Sabah saat 08.00’de Ankara yüksek hızlı tren garından yola çıkan tren, söz konusu testleri aşama aşama yaparak Sivas’a kadar ulaşacak.

Ankara-Sivas YHT Hattı ile alakalı olan test çalışmalarına, hat ölçüm ve ritim testleri, dinamik alanda ki testler, ETCS Seviye 1 testleri ile aralıksız devam edileceği ve testlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasının hemen sonrasında hattın hizmete açılacağı ifade edildi.

Yüksek Hızlı Tren Projesinde Sona Gelindi

Projede sona ulaştık diyen Müdür çeşitli açıklamalarda bulundu. TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Ankara-Sivas YHT Hattı projesinde başarılarla sona yaklaşıldığını ifade ederek Ankara-Sivas arası yaklaşık olarak 408 kilometrelik bir güzergahı oluşturuyor. Zorlu olan coğrafyalardan emin adımlarla geçtik fakat inşallah sona doğru yaklaştık.

Özellikle alt ve üst yapı, elektrifikasyon aynı zamanda sinyalizasyonda önemli bir kademeye geldik. Artık son rötuşlar üzerinde çalışıyoruz. Elektrifikasyon işlemleri tamamlandığı için ilk defa hızlı trenimizle beraber Sivas’a kadar yola çıkacağız. Bu da bizim için bir ilk olacak ve oldukça heyecanlıyız dedi.

Testlerin Başarılı Geçeceğini Biliyoruz

Testler başarılı olarak geçer ve her şey tam anlamıyla dört dörtlük olursa bir tarih bildirebiliriz açıklaması yapan TCDD Genel Müdürü Uygun, hattın ne zaman faaliyete geçeceği ile ilgili ise testlerin başarılı bir şekilde geçeceğini düşünüyoruz.  Fakat önümüzde aylarla ifade edebileceğimiz çok kısa bir zaman var. İnşallah çok yakın bir sürede Ankara’dan Sivas’a ulaşıp amacımızı yerine getireceğiz dedi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku