Yüzde İşareti Nasıl Yapılır?

0 205

Günlük hayatta yazı yazarken hangi amaç doğrultusunda yazılırsa yazılsın noktalama işaretlerinden yararlanılmaktadır. Edebi ve sanatsal metinlerin yanı sıra bilimsel amaçlarla oluşturulan metinler de yaygın olarak yazılmaktadır. Bu metinlerde kullanılan semboller için yüzde işareti nasıl yapılır gibi sorular kişilerin akıllarına takılmaktadır. İşaret ve sembollerin kullanımı anlatımın anlaşılır olması için büyük bir gereklilik oluşturmaktadır.

yüzde işareti

Bu nedenle yüzde işareti gibi sembollerin hangi durumlarda ve ne şekilde kullanılacağını bilmek kişiler için büyük bir yarar sağlamaktadır. El yazısı kullanırken rahatlıkla yazılabilen bazı işaret ve sembollerin klavyede yazı yazarken nasıl kullanılacağı sorun yaratabilmektedir. Ancak günümüzde el yazısından daha sık bir şekilde bilgisayar klavyeleri kullanılmaktadır. Bu nedenle klavye ile yüzde işareti yazımı da öğrenilmeye ihtiyaç duyulan bir hale gelmiştir.

Yüzde İşareti

Özellikle hesaplamalar, matematik işlemleri ve finansal işlemlerle ilgilenen insanların günlük hayatlarında sıklıkla kullanılan bir sembol de yüzde işareti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilimsel metin yazan kişiler için kullanımı yoğun olduğu gibi yüzde işaretini sıklıkla kullanarak mesleklerini yapan insanlar da bulunmaktadır.

Yüzde işareti yanında bulunduğu sayının yüze bölündüğünü ve yüzlük olarak oranlamalarını gösteren bir noktalama işareti olmaktadır. Bulunduğu dile göre sayının sağında mı yoksa solunda mı duracağı belirlenmektedir. Türkçe ’de kullanılacağı sayıdan önce kullanılmaktadır ve arada boşluk bırakılmamaktadır. Matematiksel ve finansal işlemlerde hayati bir öneme sahip olan bir işarettir. Bu nedenle yaygın olarak kullanıldığını gözlemlemek mümkün olmaktadır.

Yüzde İşareti Kullanım Alanları

Yüzde işareti daha çok matematiksel işlemlerde karşılaşılabilen bir noktalama işaretidir. Bunun yanında günlük hayatta indirim afişlerinde bile karşımıza çıkan yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Finans ve bankacılık işlemleri dendiğinde yüzdelik hesaplamalar akıllara gelmektedir. Aylık, yıllık faiz oranları gibi pek çok konu yüzdelik hesaplamalarla ve yüzde işareti kullanılarak hesaplanmakta ve bu şekilde belirtilmektedir.

Hem iş açısından hem de okul gibi yerlerde kullanılan hesaplamalar açısından bilgisayar ile yüzde işareti kullanmak ve işlemleri bu şekilde belirtmek büyük bir önem taşımaktadır. Hayatın her alanında matematiksel hesaplamaların olduğu düşünüldüğünde yüzde işaretinin kullanımının önemi bir kez daha anlaşılmaktadır.

Yüzde İşareti Klavyede Nasıl Yazılır?

Yüzde işareti nasıl yapılır sorusu sık sık insanların cevabını düşündüğü sorulardan olmaktadır. Bu işareti kullanmaya ihtiyaç duyan kişiler bazen zorluk çekebilmektedir. Çünkü direkt olarak bir tuş kullanıp yüzde işareti yapmak mümkün olmamaktadır. Yüzde işareti için birden fazla tuşla kombinasyon yapmak gerekmektedir.

Shift ve 5 tuşuna aynı anda basıldığında yüzde işaretini kolayca yapmak mümkün olmaktadır. Yüzde işareti yapıldıktan sonra klavyedeki rakam tuşları kullanılarak yüzde işaretinin yanına arzu edilen sayıyı yazmak mümkün olmaktadır. Böylece oldukça kolay bir biçimde yüzde işaretinin klavyede yazımı gerçekleşmiş olmaktadır. Bu kombinasyon bilindiği takdirde kullanımı açısından oldukça rahatlık sağlanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.