Zam Görüşmeleri Basına Sızdı Oran Belli Oldu! Kim Ne Kadar Alacak!

Zam Görüşmeleri Basına Sızdı Oran Belli Oldu! Kim Ne Kadar Alacak!

0 264

Zam Görüşmeleri Basına Sızdı Oran Belli Oldu! Kim Ne Kadar Alacak!

Kamu personellerinin beklediği haber gelmek üzere… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ nın kamu personelleri için istenen zam teklifinin sendikalara ulaştırdıktan sonra personellere ne kadar zam yapılacağı büyük merak konusu oldu. 2021 senesi kamu personelleri için zam kesinleşti mi?

Kamu personellerine yapılacak zam ne kadar? Yüzbinlerce kamu personeli bu hafta çıkacak karara gözlerini çevirdi. 700 binden fazla kamu personelinin sözleşme sürecinin bu hafta içerisinde kesinleşeceği ve 2021 yılının maaşlarının ne kadar olacağı en çok merak edilen konular arasında yerini almaktadır. Kamu personeli için verilen tekliflerde Hak-İş ya da Türk-İş ‘in en az brüt maaşının 4.800 liraya yükseltilmesi, 2021 ve 2022 döneminde ise ilk 6 ayda % 20 diğer 6 ay için ise % 23 refah payı talep ediliyor.

Kamu personellerinin beklediği haber gelmek üzere… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ nın kamu personelleri için istenen zam teklifinin sendikalara ulaştırdıktan sonra personellere ne kadar zam yapılacağı büyük merak konusu oldu.

Kamu personelleri için bakanlığın düşüncesi nedir?

Bakanlık Hak-İş ve Türk-İş ‘in bu önerisine iyi bakmayarak değişik bir teklifte bulundu. Bakalım 3.577 ile 3.750 lira arasında olanlara 100 lira, 3.370 lira ile 4000 TL arasında olanlara ise 60 TL zam yapılmasını teklif etti. Sendikalar asla geri adım atmayı düşünmüyor ve gelen son dakika bilgisine göre bu defa hükümeti ikna etmiş gibi görünmektedir. Yakın zamanda görülen bir erken seçim öncesi yüksek bir zam ile Türkiye’deki kötü listeyi değiştirmeyi planlayan devletin hedefinde kamu işçisine zam yapmak olduğu düşünülüyor. Başkent kulislerinde bu bilgi dolanmaktadır.

Bunun yanında Bakanlıkça önerilen teklif de senenin ilk yarısı için yüzde 9, diğer yarısı için yüzde 14 enflasyon farklı önerisinde bulunuldu fakat istenilen olmadı. Bu ay kesinleşmesi beklenen kamu personelleri aylığında Hak-İş ‘in teklifine yakın bir rakamın devreye sokulması beklenmektedir. Yani minimum işçi maaşının 4 bin 500 olması, ilk 6 ayın % 20, diğer 6 ayın ise %23 ‘lük refah payı verileceği bildirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.