Zekâ Gelişimi Kaç Yaşına Kadar Sürer?

0

Zekâ Gelişimi Kaç Yaşına Kadar Sürer?

Zekâ gelişiminin kaç yaşına kadar sürdüğü birçok ebeveyn tarafından merak konusu olmuştur. Zekâ gelişimi genellikle kişinin yaşadığı ortama ve çevresindeki hareketliliğe göre değişebilir. Alışkanlıklar ve rutinler kişinin üzerinde oldukça önemli bir role sahiptir. Çevrenize baktığınız zaman ileri yaşlarında lisans eğitimine başlayan, çok daha ileri yaşlarında da okumayı öğrenen kişileri görürsünüz. Bu durum da kişilerin aklında soru işaretlerinin oluşmasına neden olur. Zekâ gelişiminin ne zaman dek devam ettiği ve ne zaman biteceği kişilerin merak ettiği bir konudur. İnsanın hayatı boyunca en aktif şekilde öğrenmeye açık olduğu zamanları 3 ile 15 yaşları arasındaki dönemidir.

Öğrenme Dönemlerinin Diğer Dönemler Üzerindeki Etkisi Nedir?

Çocukların en aktif şekilde öğrenmeye açık olduğu yaşları, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde de etki eder. Zekâ gelişiminin kaç yaşına kadar sürdüğünü merak eden kişiler bu yeteneklerin kendilerini yönlendirdiği alanlara da dikkat edebilirler. Bu süre içerisinde kişilerin sosyal hayattaki başarısı ya da diğer alanlardaki başarısı bu yaşları içerisindeki gelişimlerine bağlı olarak şekillenecektir. Bu nedenle çocukların küçük yaşlarda çeşitli spor ya da aktivitelere gönderilmesi önemlidir. Çocuklar kendilerini keşfedecek ve zekasını hangi alanda ilerletmek istiyorsa, o yolda devam edecektir.

Çocuğun zekasının beklenen alanlarda olmama ihtimali de oldukça fazladır. Bu nedenle farklı etkinlikler deneyerek çocuğun her alandaki zekâsı öğrenilmelidir. Hangi alanda daha başarılı olduğu ve daha iyi ilerlediğine göre zekasının türü keşfedilebilir.

Çocuğun Yaşları Nasıl Daha Verimli Olabilir?

Zekâ gelişiminin kaç yaşına kadar sürdüğü konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler, çocuklarına sürekli bir şeyler okutmak isteyebilirler. Bu sayede çocuğun zekasının gelişebileceğini ve daha iyi bir noktaya gelebileceğini düşünürler. Ancak çocuğun sayısal zekâsı da sosyal zekâsı da oldukça önemli bir yere sahiptir. Sosyal bir yaşamı olmayan ve insanlarla etkileşime geçmeyen çocuğun sosyal zekasında artış gözlemlenemez. Çocuk sürekli olarak kitaplarına ilgi duyan ve sosyal yaşamı olmayan birisi haline gelirse, sonucunda kendisini ifade edemeyecek bir hale gelebilir. Bu nedenle çocuğun sosyal yaşantısının da olmasına izin verilmesi gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku