Zekâ Gelişimi Ne Zaman Tamamlanır?

0

Zekâ Gelişimi Ne Zaman Tamamlanır?

İÇERİK

Eğitim hayatının içerisinde yer alan kişiler herkesin zekasının aynı olmadığını ve yeteneklerinin farklı olduğunu bilirler. Ebeveynler de bu durumu bilirken çocuklarının hepsinin eşit olmadığını ve farklı alanlara yönelik olduklarını dile getirirler. Bazı çocuklar henüz küçük yaşta daha fazla bilgiyi alabilirken, bazı çocukların öğrenmesi için biraz daha zamana ihtiyacı olabilir.

Çocuklardan her konuda uzmanlaşması beklenemez ancak ebeveynler zekâ gelişimi ne zaman tamamlanır? Sorusunu oldukça sık dile getirirler. Çocuğun zekâ gelişiminin tamamlanması ve yetişkin zekasına erişmesi ne zaman gerçekleşir? Yetişkinler aslında sınırlı bir zekâ miktarına sahiptir ve evren içerisindeki her şeyi tamamen anlayamaz. Bu nedenle bir çocuğun zekâ gelişiminin tamamlanması, her şeyi anlaması anlamına gelmemektedir.

Farklı Zekâ Türleri Ne Anlama Geliyor?

Her çocuğun zekâ gelişimi zamanı aynı olarak ilerlemez. Zaman içerisinde aynı noktaya gelen çocuklarda bile oluşan yetenekler farklılık gösterecektir. Farklı zekâ türleri içerisinde çocuğun zekasının ne olduğu ve neye ilgi duyduğu bilinmelidir. Aksi halde oldukça zeki bir çocuğun yeterli zekaya sahip olmadığı düşünülebilir. Zekâ daima ilerler ve hiçbir zaman son noktası yoktur. Kişiler her zaman bir sonraki adımı görebilir ve daha da ilerisini bilebilir. İnsanlar, beyninin yalnızca çok az bir kısmıyla dünya üzerinde farklılıklar yaratmaktadır. Yıllar içerisine zekasını daha ileriye taşıyan ve farklı alanlarda kullanan kişiler de dünya üzerinde etkilidir.

Kız çocuklarında beyin gelişimi için ortalama bilinen yaş 15 ile 17 arasındadır. Bu yaşa kadar çocuklara verilen eğitim daha faydalı ve daha hızlı sonuç almaya yardımcı olacaktır. Zekâ gelişimi zamanı erkek çocuklarda ise 16 ile 18 yaş arasındadır. Kişiler bu yaşlara kadar daha fazla bilgi öğrenmeye aç ve daha fazla algıya sahip olurlar. Bu nedenle belirtilen yaşlara kadar daha fazla önem gösterilmeli ve kişilerin daha çok üzerine düşülmelidir. Anne karnında başlayan zekâ gelişimi, çocuğun çabasına göre 30’lu yaşlarına kadar da devam edebilir. Küçük yaşta oyunlarla ve etkinliklerle desteklenen zekâ, ileri yaşlarda farklı aktivitelerle desteklenebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku