Zekâ Geriliği İçin Hamilelikte Yapılan Testler

0

Zekâ Geriliği İçin Hamilelikte Kullanılan Genel Testler

Doktorunuza ilk doğum öncesi ziyaretinizden başlayarak, sağlığınızı ve gelişmekte olan bebeğinizin sağlığını izlemek için çeşitli testlerden geçmeniz istenebilir. Bu testlerden bazıları fetüste genetik veya gelişimsel sorunları tespit etme yeteneğine sahiptir. Bu tür testler, gelişmekte olan bebeğinizin özel ihtiyaçlarla doğacağına dair uyarı sağlayabilir.

Aşağıdakiler, genellikle hamilelik sırasında yapılan testlerden bazılarıdır.

Üçlü Ekran Testi (veya Üçlü İşaretleyici)

Üçlü Tarama, bebeğinizin doğum kusurları veya Down Sendromu (yaygın bir zihinsel gerilik şekli) gibi kromozomal anormallikler için risk altında olup olmadığını belirleyebilen bir kan testidir.

Genellikle gebeliğin 16. ve 18. haftaları arasında yapılmaktadır. Üçlü Tarama testi anormallikleri gösterebilse de fetüsteki gerçek sorunu teşhis edemez. Üçlü Ekran sonuçlarının bebeğinizin risk altında olduğunu göstermesi durumunda doktorunuz ek testlerin yapılmasını tavsiye edecektir. Örneğin, gelişmekte olan bebeğinizin vücudunun (özellikle bebeğin omurgasının) bir ultrason muayenesi gerekebilir.

Nukal Şeffaflık Tarama Testi

Ense katlama taraması olarak da bilinen bu tarama testi, gelişmekte olan fetüsün boynunun arkasındaki yarı saydamlığı veya boş alanı ölçmek için ultrason kullanır. Araştırmacılar, hamileliğin 11. ve 14. haftaları (bu testin mümkün olduğu dönem) arasında binlerce bebeğin ultrasonlarını incelediler ve bu üç hafta boyunca her gün bir bebeğin boynunun arkasındaki sıvının ortalama boyutunu belirlediler. Down Sendromu gibi genetik sorunları olan fetüslerde, bu dönemde bu tür problemleri olmayan fetüslere göre ense bölgesinde daha fazla sıvı bulunur.

Amniyosentez

Amniyosentezde, bebeğinizin genetik gelişimi öğrenmek veya enfeksiyonu kontrol etmek için fetusu annesinin içinde gelişirken çevreleyen amniyotik sıvının bir örneği toplanır ve analiz edilir. 15 ila 16. gebelik haftalarında mevcut olan bu isteğe bağlı test, ileri anne yaşı, önceki sorunlu gebelikler veya ailede genetik problemler geçmişi gibi çeşitli nedenlerle gerçekleştirilebilir. Test, karnının iç kısmının ultrason resimleri yardımıyla annenin karnına ve rahmine bir iğne yönlendirilmesini içerir. Az miktarda amniyotik sıvı alınır ve test için laboratuvara gönderilir.

Üçlü Ekranın aksine, Amniyosentez, Down Sendromu, Tay-Sachs hastalığı gibi birçok genetik bozukluk dahil olmak üzere neredeyse tüm kromozomal bozuklukları doğru bir şekilde teşhis edebilir. Amniyosentez rutin bir prosedür olmasına rağmen, testin düşük yapmaya neden olma riski hala küçüktür. Doktorunuz size Amniyosentezin ya da diğer test risklerini konusunda tavsiyede bulunabilir.

Hamileliğiniz sırasında genetik teste devam edip etmemeye karar verirken yaşınızı, önceki tıbbi geçmişinizi ve ailenizin tıbbi geçmişini göz önünde bulundurmalısınız. Ek olarak, sizin ve aileniz için ne gibi olumlu sonuçların (sorunları belirtme) ifade edeceğini düşünmek önemlidir. Birçok kadın, özel ihtiyaçları olan bir bebek sahibi olacaklarını önceden bilmeyi tercih eder, böylece bu ihtiyaçları karşılamaya hazırlanabilirler. Diğer kadınlar bilmemeyi tercih eder. Hangisinin sizin için önemli olabileceğine karar vermek için bu testlerin her biriyle ilişkili seçenekleri ve riskleri doktorunuzla tartışın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku