Zekâ Geriliğinin Sebepleri

0 55

Zekâ Geriliğinin Sebepleri

Zeka geriliğinin nedenleri sürecine ve çeşidine göre ayrı ayrı şekilde ele alınmaktadır. Bu süreçler ayrı ayrı değerlendirilir ve buna göre bir yol izlenir.

Oluş Süresine Göre Zekâ Geriliği

  • Doğumdan Önce

Doğumdan önce oluşan zekâ geriliği durumlarının içerisinde hamilelikte yaşanılan süreç etkilidir. Kadının hamilelik sırasında bulaşıcı bir hastalığa yakalanması ve zehirlenmesi gibi durumlar zeka geriliğine yol açabilmektedir.

  • Doğum Esnası Komplikasyonları

Kafada travma oluşumu ya da kurşundan zehirlenme gibi durumlar da çocukta zeka geriliğine yol açabilmektedir.

Çeşidine Göre Zekâ Geriliği

  • Biyolojik Nedenler Sonucu

Çocuğun beynine oksijen gitmemesi, kromozom sayısında olan farklılıklar ve gebelikte yaşanılan aksilikler sonucu da çocukta zekâ geriliğinin nedenleri olabilir.

  • Psikososyal Engeller

Sosyal çevreden kaynaklanan davranışsal bozukluklar ve eğitsel durumlardan meydana gelen sonuçlar.

Zekâ Geriliğine Sebep Olan Durumlar Nelerdir?

Zeka geriliğine yol açan olaylardan birisi de hidrosefali problemidir. Bu durum beynin belirli bir alanında ya da etrafında sıvıların birikmesinden meydana gelir. Omurilik ve beyin sıvısından dolayı oluşan sorunlar sonucunda beyin içinde sıvı birikir. Bebeğin bıngıldak kısmı zaman içerisinde büyür ve ilerleyen dönemlerde kişi kafasının küçük olması sorunuyla karşılaşır. Tedavi edilmeyen bu rahatsızlık ileride kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilir.

Zekâ geriliğinin nedenleri arasında ebeveynlerin kanlarındaki uyuşmazlık da bulunabilir. Anne eğer negatif bir kan grubuna sahip ancak baba pozitifse bu durumda kan uyuşmazlığı meydana gelir. Bebek pozitif kan grubuna sahip olur ve anne karnında negatif kanla etkileşimi olur. Bu nedenle bebeğin gelişiminde sorunlar oluşabilir ve zekâ geriliği bebekte görülebilir.

Cerebral palsy hastalığı henüz çocuk yaşlarda görülür. Bu durum beynin işlevini yerine getirmemesi olarak adlandırılabilir. Bu hastalık vücudun hareketlerinin beyin ile yönlendirilmesinde oluşan hasarlar sonucunda meydana gelir. Beyin, vücudun kontrolünü sağlayamaz ve zekâ geriliği ortaya çıkar.

Zekâ Geriliğinin Bölümlere Ayrılması

Zekâ geriliği hafif, orta, ileri ve ağır düzey olarak dört farklı grup altında değerlendirilebilir. Hafif ve orta zekâ düzeyine sahip kişiler herhangi bir meslek edinebilir, bu alanlarda çalışabilirler. Ancak diğer zekâ düzeyleri işlerini yapmak için birisinin yardımına ihtiyaç duyarlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.