Zekâ Her Yaşta Geliştirilebilir Mi?

0

Zekâ Her Yaşta Geliştirilebilir Mi?

Zekâ her yaşta gelişen bir alandır ve sürekli olarak gelişimi devam eder. Henüz anne karnında başlayan zekâ gelişimi her yaş grubunda da ilerlemeye devam eder. İnsanın hayatı boyunca devam eden bu gelişim üzerine oldukça detaylı araştırmalar yapılmıştır. Ebeveynler bu durumu merak eder ve zekanın tam olarak ne anlama geldiğini, nasıl ilerlediğini öğrenmek isterler.

Zekâ, kişinin sayısal, müziksel, sosyal ya da sözel anlamda bulunan doğal yeteneklerinin ve anlama potansiyelinin tümüdür. Kişinin düşüncelerindeki mantık, problemler ya da anlayış biçimi de zeka içerisinde kabul edilir. Birçok farklı zekâ çeşidi mevcuttur ve kişinin geliştireceği zekanın ne olduğu önemlidir. Çocuğun zekasının potansiyeli keşfedilmesi ve bu alanda kendisine bir şeyler katması sağlanmalıdır. Sayısal alanda potansiyeli bulunan bir çocuğu, sosyal alanda geliştirmeye zorlarsanız beklenilen performansı elde edemezsiniz. Zekâ her yaşta gelişen ve sürekli olarak ilerlemesi devam eden bir alandır.

Zekâ Gelişiminde Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Zekâ gelişiminde etkili olan faktörler arasında çocuğun etrafı ve aldığı eğitim de oldukça önemli bir yere sahiptir. Aynı IQ ile dünyaya gelmiş olan kişiler farklı yaşam şartları içerisine konulurlarsa, zekalarının da 10 yıl sonra farklı olduğu görülür. Çevrenin kişinin zekasındaki rolü asla yadsınamaz bir şekilde ortadadır.

Zekâ potansiyeli yüksek olan bir çocuğun üzerine düşülmez ve kendisini ileri taşımasına yardım edilmezse, çocuğun ilerleyen yaşlarında beklenilen performans elde edilemez. Zekâ potansiyeli doğuştan var olan bir şey olsa bile desteklenerek daha iyi noktalara taşınabilir. Bu nedenle çocuğun potansiyelinin henüz küçük yaşta fark edilmesi ve buna yönelik ilgi gösterilmesi oldukça önemlidir.

Zekâ her yaşta gelişen bir konu olsa bile bazı yaşlar arasında daha fazla bir algıya sahiptir. 3 ile 15 yaş arasındaki çocukların zekâsı gelişmeye daha çok açıktır. Bu nedenle çocuklar kendilerini daha fazla zekasına odaklayabilir ve daha çok gelişmesine yardımcı olabilirler. Kişiler ilerleyen yaşlarda da çeşitli aktiviteler ile zekalarına katkıda bulunabilir. 3 ile 15 yaş aralığına göre daha yavaş ilerleseler bile zekalar daima gelişecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku