“Zeki Çocuk” ve “Üstün Yetenekli Öğrenci” Nedir

0 202

“Zeki Çocuk” ve “Üstün Yetenekli Öğrenci” Nedir

İÇERİK

İlk olarak, bir şeyi açıklığa kavuşturalım: “sadece” zeki bir çocuk olmanın yanlış bir yanı yok. Çoğu zaman, yukarıdaki gibi durumlarda, ebeveynler ayrımın bazı açılardan çok az olduğunu hissederler. Genellikle üstün yeteneklilikle ilişkilendirilen özellikler özellikle zorlayıcı olabilir. Genellikle, tipik bir okul ortamında daha başarılı olan çocuklar zeki çocuklardır. Öğretmenlerin hoşnutluklarıdır. Belki de yetenekli meslektaşlarından daha çok çalışıyorlar ve bu çabaları için övgü alıyorlar. Yüksek notlar alırlar ve görevlerini tamamlarlar. Hem ebeveynler hem de öğretmenler bu tür öğrencilere sahip oldukları için mutlular.

Yine de bu nitelikler aşikâr olsa da çocuk öğretmenin tipik sınıfta sunabileceği şeylere yelken açıyor gibi görünse de bu nitelikler çoğu zaman üstün zekalılığın işaretleri olarak yanlış anlaşılır. Bu ayrım tartışmaya değer. O halde burada, farklılıkları ince ayarlamanın birkaç yolu var:

FARKLILIKLAR NEDİR?

Zeki, ortalamanın üstünde bir öğrenci, daha önce de belirtildiği gibi, muhtemelen göze batacaktır. İyi ezberler, üst düzeyde kavrar, bilgiyi emer ve işini tamamlar. Öte yandan, yetenekli bir öğrenci, konunun materyalindeki nüansları daha karmaşık ve derinlemesine kavrar. Zeki çocuğun konuyla ilgili bilgileri kabul ettiği ve kolayca sakladığı durumlarda, üstün zekalı öğrenci benzersiz çıkarımlar elde etmek için bu bilgileri kullanır.

Zeki bir çocuk okuldan hoşlanır; Üstün zekalı öğrenci kendi kendine öğrenmekten hoşlanır. Zeki çocuk okula ilgi ve özenlidir; materyali dinler ve alıcıdır, akranlarından hoşlanır. Üstün yetenekli öğrenci ise, tam tersine, mevsimlerin nasıl değiştiğiyle ilgilenmekten daha fazlasıdır: bunu çok merak etmektedir. Dikkatini koltuğunda kalarak ve gözünü öğretmenden ayırarak gösterir. Ama o konuya gerçekten zihinsel ve bazen de fiziksel olarak dahil olmuştu.

Fikirleri zekice, ancak onun fikirleri daha orijinal olur. Çözüme giden alternatif bir yol görebilir; aynı anda benzer bir çözüme yönelik iki veya daha fazla yaklaşımı kolayca “izleyebilir”. Zeki olduğu için birbirine gevşek bir şekilde bağlı fikirler arasında ilişkiler bulabilir; ama belki de kavramların uyumsuzluğuna değer veriyor ve aralarında daha da fazla ayrım yapmanın yollarını arıyor. “Şakayı anlıyor.” Mizah yaratmak için özgün ve yaratıcı düşünceyi kullanıyor çünkü şakanın neden işe yaradığına dair temel nedeni daha sofistike bir anlayışa sahip.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.