Zeytinyağının Faydaları 2021

0

Zeytinyağının faydaları neredeyse hepimiz tarafından merak edilmektedir. Bunun öncesinde sizlere kısa bir bilgilendirme yapmak zeytin ve zeytinyağı ile ilgili faydalı olacaktır.

Zeytin ağacı, halk arasında ölmez ağaç olarak tanımlanmaktadır. Bu ağaç yüzyıllar boyu yaşamına devam etmekte ve bizlere fayda sağlayacak meyve ve yağlar üretmektedir. Bütün yağlar arasındaki en mucizevi yağ zeytin yağıdır. Kutsal kitap “Kuranı Kerim’de” birçok yerde de zeytin övülmüş ve mübarek bitki olarak bahsedilmiştir.

zeytinyağının faydaları

Her şeyiyle tamamen faydalı olan bu bitki, yaprakları ile de insanlara şifa olmaktadır. Zeytin yaprağının içerisinde bulunan antimikrobiyal maddeler, kan şekerini ve zararlı yağları düşürür ve bakteri, mantar, virüslere karşıda adeta bir silah görevi görür. Zeytinyağı, çoklu doymamış yağ asitleri açısından çok zengindir ve sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Sofralarımızın misafiri olan bu yağ, yemek ve salatalar da kolaylıkla kullanılır. Ülke olarak aslında bir zeytin cennetiyiz, bunun bilincin de olmalı ve saf zeytinyağını tüketmeliyiz.

Zeytin yağı çabuk okside olup, bozulan bir yağ olduğu için saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Güneş görmeyen, karanlık bir yerde ve koyu cam şişelerinde muhafaza etmek gerekir. Sağlıklı olmak istiyorsanız hayatınıza bu yağı alıp ilaçlara pekâlâ veda edebilirsiniz. Her sabah uyandığınızda, iki yemek kaşığı zeytinyağını tüketirseniz sizden sağlıklı insan olmayacaktır. Faydaları saymakla bitmeyen bu yağın, cildimiz ve saçlarımız için de mucizesi oldukça büyüktür.

Zeytinyağının faydaları ; Kepekli Saçlar İçin Zeytinyağı

Zeytinyağının faydaları içerisinde ilk sıra da limon suyu ile karıştıracağınız zeytin yağı, kepek problemiyle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Limon suyu, kepeklerin yumuşamasını sağlarken, zeytin yağı derideki arınmış tabakayı nemlendirecektir. Saçınızın gürlüğüne göre, eşit miktardaki zeytinyağı, limon suyu ve suyu bir kap içerisinde karıştırarak nemli saçlarınıza masaj hareketleri ile yediriniz. 20 dakika bekledikten sonra, şampuanlayıp durulayınız. Bu işlemi haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Güçlü Ve Parlak Saçlar İçin Zeytinyağı

Zeytinyağının faydaları açısından bir başka faktör ise saç parlaklığıdır. Kimyasal nemlendiricilere veda etme zamanı gelmedi mi? Saçınızın kaybettiği nemi, sağlıklı görünümü ve parlaklığı, doğal olan zeytinyağı ile tekrardan kazandırabilirsiniz. A ve E vitaminleri ile antioksidanlar açısından zengin olan zeytin yağı, saçlardaki kerati’nin korunmasına ve derinlemesine nem kazanmasına da yardımcı olur.

Hızlı Uzayan Saçlar İçin Zeytinyağının faydaları

Kadınların adeta vazgeçilmezi olan uzun saçlar için zeytinyağı en güzel kozmetiktir. Yeni saçların çıkmasına yardımcı olan bu yağ, yenileyici etkisi oldukça fazladır. Saçınızı nemli tutarak uzamasında yardımcı olacaktır. Saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre, saf zeytin yağını saçınızın her yerine eşit şekilde yedirilerek bir havlu ile sarılır. 1 saat bekledikten sonra şampuan ile durulanır. Haftada bir kez uygulanması etkili olacaktır.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku