Ziraat Bankası Pandemi Döneminde Vatandaşları Yalnız Bırakmadı!

0

Ziraat Bankası Pandemi dönemi ile birlikte her zaman yanında olduğu çiftçileri yalnız bırakmadı. 2020 yılında tarım kredilerinde ki artış %24 oranında artan Ziraat bankasın da 202 milyar TL’yi aşan kredi hacmini 5 yılda tarımsal üreticilere kullandı. Çıkan haberlere göre Ziraat Bankası’nın 202 milyar TL’yi aşan kredi hacmini son 5 yılda yalnızca tarımsal üreticilere karşı kullandığını ve kredi kullanım imkânı sunulan üreticilerin ise 2,3 milyon kişiye ulaştığına değindi. Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama yetkilisi olarak tanınmakta olan Ferhat Pişmaf:” Bankamızda 80 milyar TL’nin üzerinde tarım kredisi miktarı bulunan ve halen kredileri devam eden üretici sayısı yaklaşık 685 bindir. Bu kredilerin büyük bir oranını da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteği uyguladığı kredilerdir” diyerek tarım kredisinin önemine dikkat çekti.

Yatırım Kredi Oranları Tarım Kredisi Oranlarına Göre Taha Yüksek!

Ziraat Bankası Pandemi

%24 oranında 2019 yılının sonunda artış gösteren Tarım kredisinden bahseden Pişmaf:” 80 milyar TL seviyesine ulaşan tarım kredisine sahibiz. %22 oranında artış seyreden kısa vadeli yatırımlara ek %28 oranında artış seyreden uzun vadeli yatırım kredileri mevcuttur. Yatırım kredilerine olan artışın devamlılığını ülke tarımının geleceğine bir yatırım olarak ele alıyoruz. Yatırımlar kısa zaman içerisinde bizlere üretim ve verim olarak geri dönüş yapacaktır” dedi.

Ziraat Bankası Pandemi Döneminde Ödeme Kolaylığı İmkânı Sunuyor!

Ziraat Bankası Pandemi çiftçilerin bu süreç içerisinde çeşitli sorunlar ile karşılaşıldığına, eksik bilgi ve eksik sunuların olduğunu dile getiren Pişmaf tarım kredileri sonucunda meydana gelen takipteki kredi miktarının ve takipteki üretici sayısının azaldığını ifade etti.

Genel olarak bir düzelme ele alınsa da bireysel ödeme güçlü yaşayan çiftçi kesimin oldukça fazla olduğuna değindi. Bu kesim için alternatif ödeme imkanları sunduklarına değinen Pişmaf herhangi bir ödeme zorluğu yaşayan üreticiler için 5 yıla kadar taksitlendirme imkanı sunduklarını dile getirdi.

Banka faiz oranlarında zaman zaman aşağı ve yukarı yönlü değişikler gözlemleniyor. Fakat Ferhat Pişmaf yaptığı açıklamada zaman zaman değişen faiz oranından küçük ureticilerin hiç bir şekilde etkilenmediğini belirtti. Pişmaf: “Pandemi sürecinde hiçbir şekilde üretimini durdurmadan ülkemize katkıda bulunan çiftçilerimize teşekkür borçluyuz” diyerek sözlerine son verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku